Česko dnes zaplatí rekordní splátku za dluhopisy

Ministerstvo financí dnes splatí státní dluhopisy za téměř 90 miliard korun, které prodalo na finančních trzích před vypuknutím finanční krize v dubnu 2007. Vyplývá to z informací na internetových stránkách resortu. Podle úřadu jde o rekordní jednorázovou splátku dluhopisů. Včetně uvedených dluhopisů celkově ministerstvo financí čeká letos ještě splatit dluhopisy a pokladniční poukázky za zhruba 261 miliard korun.

Úročení uvedených dluhopisů bylo čtyři procenta ročně a roční náklady ministerstva financí na ně činily 3,9 miliardy korun. Resort přitom se splacením těchto dluhopisů nemá problém, protože si během prvního čtvrtletí půjčilo na trzích zhruba 110 miliard korun s průměrným ročním úročením 0,17 procenta. Využilo tak poptávky po českých dluhopisech, která byla způsobena očekáváním konce devizových intervencí. Ty nakonec centrální banka ukončila minulý týden.

„Předfinancovali jsme se na tuto splátku relativně zvýšenou emisní činností střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů,“ sdělil serveru E15 mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Podle serveru šel státu na ruku především blížící se konec devizových intervencí ČNB, protože spekulanti sázející na posílení koruny byli ochotni půjčit Česku za rekordně nízký úrok. Desetiletá půjčka vyšla během února na osminu úroku z roku 2007, dodal server.

Ekonom Komerční banky Marek Dřímal řekl, že další velkou splátku 70 miliard korun uhradí ministerstvo financí letos v listopadu. Jde o dluhopis s nulovým úročením, který je z velké většiny držen zahraničními investory. Dalších 60 miliard korun ke splacení čeká ministerstvo financí v lednu 2018.

„Nehrozí, že by stát na splátky neměl. Jenom si bude muset na tyto splátky půjčit na relativně vyšší úroky, než tomu bylo doteď, kdy ministerstvo financí využívalo extrémně nízkých i záporných výnosů na tzv. krátkém konci výnosové křivky, které byly způsobeny čistě existencí kurzového závazku a intervencemi ČNB,“ uvedl Dřímal. V následujících měsících tak čeká nižší prodeje dluhopisů, větší aktivita resortu financí podle něj bude na dluhopisovém trhu až v posledních měsících roku.

Babišův resort přitom na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy s kratší dobou splatnosti i se záporným výnosem od konce roku 2015. Investoři tak státu platili za to, že mu půjčují peníze.

Kvůli tomu také přes dvě pětiny českých státních dluhopisů v korunách drží zahraniční investoři. V absolutní částce jde o 602 miliard korun z celkových 1,433 bilionu Kč dluhopisů vydaných na domácím trhu. Před rokem, v lednu 2016, činil podíl zahraničních vlastníků dluhopisů necelých 25 procent.

V roce 2018 by mělo ministerstvo financí splatit dluhopisy za 254 miliard korun a v roce 2019 zatím za 236 miliard korun.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Česko dnes zaplatí rekordní splátku za dluhopisy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.