Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se postavil proti odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si majitelům domů vyplatit odškodné ve výši rozdílu mezi tehdejším regulovaným a tržním nájme. Informoval o tom portál seznam.cz.

Podle serveru kolegium soudců rozhodlo, že se nebude zabývat výhradami českého ministerstva spravedlnosti k rozsudku, který soud vynesl v únoru. Verdikt tak nabyl právní moci.

ESLP již v červenci 2014 konstatoval, že byla porušena práva pronajímatelů. V únoru pak třem stěžovatelům přiznal odškodné v celkové výši 2,19 milionu Kč.

Na regulaci nájemného si ve Štrasburku v roce 2005 stěžovalo zhruba pět tisíc vlastníků domů a bytů. Tvrdili, že neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun. Soud ze žalob vybral čtyři modelové případy. Jeden z vybraných stěžovatelů však zemřel, další vzali svou stížnost zpět. Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) proto později soudu vybralo jiné pilotní kauzy, které měly ilustrovat typické případy.

Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila v Česku s posledním dnem roku 2012. Týkala se zhruba 700 000 domácností.

 

 

Zdroj: ČTK

Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pět tipů k vytvoření efektivní SEO strategie

    Byznys ·

    Jak se dostat na přední příčky vyhledávačů a jak díky tomu oslovit správnou cílovou skupinu? Odpověď na otázku může představovat takzvaná SEO optimalizace. Jejím cílem…

  2. Musk zveřejnil fotografie zbrusu nového Modelu 3

    Byznys ·

    Spoluzakladatel společnosti Tesla a její generální ředitel Elon Musk zveřejnil na svém twitterovém účtu první fotografie nového elektromobilu Model 3. Podle zpravodajs…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.