Česko by mělo podle Evropské komise zefektivnit investice do výzkumu a vývoje

Evropská komise zveřejnila analýzu pod označením Country Reports, která referuje o hospodářské a sociální situaci v jednotlivých členských státech Evropské unie. Česko se podle ní stále více orientuje na ekonomiku založenou na znalostech. Navzdory tomu má ale v oblasti vědy a výzkumu stále mezery. Pro Youradio News o tom hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Na území České republiky výrazně stoupají soukromé investice do výzkumu a vývoje ze zahraničí. V roce 2016 pak konkrétně představovaly téměř dvě třetiny všech soukromých výdajů proudících do vědy a výzkumu.

Investice směřující od českých společností na druhé straně ovšem během posledních dvou let spíše stagnovaly. Od roku 2008 také v roce 2016 poprvé klesly veřejné výdaje do vědy a výzkumu, a to především kvůli poklesu objemu prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů.

Zpráva Evropské komise si všímá rizik vyplývajících především z nedostatku vysoce kvalifikovaných pracovníků. Podíl obyvatel ve věku od 30 do 34 let, jež mají vystudované vysokoškolské vzdělání, je stále výrazně pod průměrem Evropské unie.

Zpráva Česku doporučuje, aby se snažilo přilákat větší počet talentů k vědecké kariéře. Díky tomu se pak vyhne problémům pojícím se k nedostatku kvalifikovaných pracovníků, jež mohou bránit technologickému pokroku. Česko by rovněž nemělo zapomínat na studenty ze zahraničí. Věda a výzkum by neměla opomíjet ani zlepšování podmínek pro ženy. Mezi vědeckými pracovníky v Česku jich je zaměstnáno v plných pracovních úvazcích totiž pouhých 23 %. Více už se dočtete ZDE

 

 

Zdroj: Youradio News

Česko by mělo podle Evropské komise zefektivnit investice do výzkumu a vývoje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

  2. V 76 letech zemřel známý fyzik Stephen Hawking

    Tech ·

    Ve středu zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking.Ten byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý. Informovala o tom Hawkingova rodina. Hawking, který byl po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.