„Česko by mělo přijmout euro. Nelze si vybírat jen to, co se nám líbí,“ říká Štěrba

Ovlivňování kurzu koruny Českou národní bankou (ČNB) nebylo přirozené. V pořadu Alter Eko to partnerovi poradenské společnosti MC-Triton Luďku Pfeiferovi řekl generální ředitel společnosti GZ Media Michal Štěrba. Aby už nebylo možné ovlivňování kurzu, mělo by podle něj Česká republika přijmout euro. Česko by si nemělo vybírat pouze to, co se jí v rámci Evropské unie zamlouvá, říká Štěrba. 

„Jako hlavní výhodu mít euro vnímám v tom, že budeme mít jistotu, za kolik nakupujeme a prodáváme na tom největším trhu, kterým je eurozóna. To je podle mě velká výhoda,“ řekl na rádiu Zet Štěrba. Pozitivum eura také podle něj spočívá v tom, že Česko nebude čelit dalším konvergenčním tlakům ze strany koruny. Ty poté v samotných firmách nepříznivě zvyšují tlak na produktivitu práce.

V tomto smyslu Štěrba připomenul nedávné devizové intervence, pomocí nichž Česká národní banka udržovala kurz koruny na úrovni 27 Kč za euro. Sám podobné zásahy do ekonomiky vnímá skepticky. „Myslím si, že trh by měl sám určovat to, co je správně a co je špatně. Na druhou stranu pro nás jako pro firmu, která více než devadesát procent toho, co vyrobí, exportuje, tak to bylo samozřejmě příjemné. Za každé vydělané a prodané euro jsme dostali jasnou a předem známou sazbu v eurech. To bylo pravděpodobně více, než kdyby žádné intervence nebyly,“ sdělil Štěrba.

Přijetí eura by naopak podle Štěrby představovalo nevýhodu pro společnosti, které dovážejí zboží do České republiky. Ty totiž nebudou moct těžit z levnějšího importu. Štěrba ovšem říká, že samotný dovoz pro tuzemsko nepředstavuje pozitiva. České firmy by se naopak měly snažit vyvážet své jedinečné zboží.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Luděk Pfeifer Podnikatel v poradenství, stavebnictví a biotechnologiích. Spoluzakladatel M.C.TRITON. 
Michal Štěrba generální ředitel společnosti GZ Media

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

„Česko by mělo přijmout euro. Nelze si vybírat jen to, co se nám líbí,“ říká Štěrba Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. ECB uzavře dvě italské banky

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

 2. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

  Společnost ·

  Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

 3. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

  Byznys ·

  Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.