Česko bude EU žádat o víc peněz na podporu zemědělců poškozených ruskými sankcemi

Česká republika bude kvůli středečnímu zastavení příjmu žádostí o kompenzace pěstitelům, poškozeným ruským embargem na dovoz zemědělských a potravinářských produktů, požadovat Brusel o navýšení celkové částky na pomoc zemědělcům.

Evropská komise na pomoc původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy Kč).

„Budu jednat s resortními kolegy z Evropské unie o navýšení této sumy a očekávám, že Evropská komise na vzniklou situaci rychle zareaguje,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že po celou dobu říká, že balík peněz není dostatečný. O navýšení finančního balíku chce ministr usilovat při nejbližším jednání koncem září v Miláně. Ministr v pátek po jednání se svými unijními resortními kolegy v Bruselu ČTK řekl, že se ministři shodli na potřebě navýšení částky.

Celkový balík na podpůrná opatření pro zemědělce a potravináře Brusel postupně mírně navýšil. Podle eurokomisaře pro zemědělství Daciana Ciolose se minulou středu částka pohybovala kolem 180 milionů eur. Na tom, jak moc by měla částka stoupnout, se podle Jurečkova pátečního vyjádření ministři zatím nedohodli. Při neoficiální části jednání se však podle něj mluvilo o tom, že by celková částka mohla vzrůst přibližně pětkrát až na zhruba jednu miliardu eur (27,8 miliardy Kč).

Podle nejmenovaného bruselského zdroje jsou důvodem k přerušení podpory „vážné pochybnosti“ o pravdivosti dat, které předložilo Polsko. Objem požadavků tamních pěstitelů by údajně vyčerpal 87 procent prostředků vyčleněných na pomoc tomuto sektoru v Evropské unii. Evropská komise potvrdila, že v příštích dnech představí nový mechanismus podpory, která má být adresnější.

Ještě před přerušením podpory Evropská komise podle zdroje agentury AFP „opakovaně žádala polské úřady, aby ověřily“ spolehlivost údajů, které předložili tamní pěstitelé.

Komise pouze uvedla, že jedna země si za tři týdny nárokovala kompenzace odpovídající dvojnásobku až pětinásobku ročního unijního vývozu okurek, zelí a květáku do Ruska.

EK mimořádně uvolnila peníze na pomoc zemědělcům, které postihlo ruské roční embargo na dovoz západních potravin. Brusel tak chtěl podpořit pěstitele téměř 20 druhů ovoce a zeleniny, podléhajících rychlé zkáze.

Rusko zakázalo na počátku srpna dovoz zemědělských a potravinářských produktů z Evropské unie, USA, Austrálie, Kanady a Norska v reakci na protiruské sankce Západu. Ten Moskvu viní z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Mechanismus předpokládal zvýšení z pěti na deset procent objemu produktů stažených z trhu a 50procentní až 100procentní kompenzace pěstitelům v závislosti na tom, zda produkt neuvádějí na trh v jiné formě nebo ho nesklízejí či jej zdarma distribuují.

Podpora se měla týkat různých druhů ovoce, včetně jablek, hrušek a švestek, a také zeleniny, včetně salátových a nakládaných okurek, zelí, květáku, mrkve a papriky. Komise vyčlenila dodatečných 30 milionů eur na podporu evropských zemědělských produktů s cílem jim otevřít nové trhy.

Zdroj: ČTK

Česko bude EU žádat o víc peněz na podporu zemědělců poškozených ruskými sankcemi Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V Rusku sílí protesty kvůli nevyplácení mezd

    Společnost ·

    V Rusku nabírají na obrátkách protesty vyvolané hospodářskými nepořádky, především nevyplácením mezd. Ve svém nejnovějším čísle na to upozornil ruský časopis Ogoňok. Z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.