Českým drahám vzrostl v pololetí zisk o 227 milionů na 537 mil. korun

České dráhy v letošním 1. pololetí meziročně zaznamenaly růst zisku o 127 milionů korun na 537 milionů Kč. Důvodem zlepšení hospodaření je podle managementu firmy růst tržeb z osobní dopravy i nižší úrokové náklady. Oproti předchozímu roku skončila v zisku jak nákladní, tak i osobní doprava, uvedla v dnešní tiskové zprávě společnost.

Osobní doprava v pololetí vykázala zisk 29 milionů korun. Odráží se v něm vyšší počet přepravených cestujících a s tím související nárůst tržeb z jízdného, který meziročně za šest měsíců činil 241 milionů korun. Se ziskem 384 milionů korun pak hospodařil segment nákladní dopravy, který je ve skupině zastupován dceřinou společností ČD Cargo.

Zisk v segmentu nákladní dopravy se nicméně meziročně mírně snížil. „Meziroční pokles čistého zisku o 76 milionů korun u nákladní dopravy je tak dán především vyššími odpisy v důsledku investic do vozidel a také zvýšením osobních nákladů, což souvisí s výsledkem kolektivního vyjednávání a s růstem mezd zaměstnanců. Oba tyto náklady však znamenají krok k posílení stability a konkurenceschopnosti firmy na trhu,“ uvedl k výsledkům za pololetí generální ředitel ČD Pavel Krtek.

Naopak osobní doprava meziročně zaznamenala výrazný růst zisku poté, co se její hospodaření zlepšilo z loňské pololetní ztráty 341 milionů korun na zmíněných téměř 30 milionů korun. Nárůst cestujících společnost evidovala zejména v dálkové a příměstské dopravě.

Celá skupina Českých drah, kam rovněž patří například Výzkumný ústav železniční nebo poskytovatel datových služeb ČD Telematika, zaměstnávala na konci pololetí zhruba 23 460 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Českým drahám vzrostl v pololetí zisk o 227 milionů na 537 mil. korun Foto: Thomas Dekiere / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazpromu klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 80 %

    Byznys ·

    Ruské plynárenské společnosti Gazprom se snížil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 80 % na 48 miliard rublů (17,8 miliardy korun). Propad způsobil vývoj směnných kurzů, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.