České zásobníky zemního plynu jsou téměř plné o měsíc dříve, než je obvyklé

Zásobníky zemního plynu jsou v Česku plné z 97 procent. Zcela zaplněné by měly být během několika příštích dní. Zásobníky, které mají pomoci v případě politických konfliktů jsou kvůli rusko-ukrajinské krizi zaplněné o měsíc dříve, než je běžné.

Plné zásobníky, které v tuzemsku téměř výlučně patří firmám RWE Gas Storage a MND Gas Storage, mají podle plynařů pomoci mimo jiné v případě politických konfliktů, kdy by dodavatel plynu omezil nebo zcela zastavil dodávky. To nyní nejvíce hrozí kvůli rusko-ukrajinské krizi. Energetický regulační úřad v srpnu informoval, že chce zásoby obchodníků s plynem kontrolovat.

„V současné době máme zásobníky zemního plynu naplněny už téměř na 100 procent, o měsíc dříve než bývá obvyklé,“ řekl předseda Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Podle něj jsou proto plynárenské společnosti připraveny v zimě plynule plynem zásobovat domácnosti i firmy. „Jsme dnes připraveni i na případné problémy s dodávkami zemního plynu Centrálním koridorem z Ukrajiny do Evropy,“ dodal Zaur.

Plyn se v ČR uskladňuje v osmi podzemních zásobnících, které stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Ta v Česku přesahuje osm miliard metrů krychlových.

Podle plynařů je podobná situace jako v Česku i ve zbytku Evropy. „Členské země EU mají v tomto období uskladněno v zásobnících nejvíce plynu v celé své historii,“ uvedl ČPS.

ČPS je sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. Sdružuje asi 100 odborných sdružení a firem působících v plynárenství. Podle svazu se Česká republika řadí podílem své skladovací kapacity na roční spotřebě plynu mezi evropskou špičku.

Zdroj: ČTK

České zásobníky zemního plynu jsou téměř plné o měsíc dříve, než je obvyklé Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Google poprvé doručoval zboží pomocí dronů

    Tech ·

    Provozovatel nejpoužívanějšího internetového vyhledávače, společnost Google, poprvé vyzkoušela dodávku zboží klientům pomocí bezpilotních letounů. Uvedly to dnes zahra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.