Česká Zeelandia asi prodávala kontaminované bílky, opatření se zpřísní

Česká společnost Zeelandia obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem. Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům, sdělili ve středu veterináři. Šlo o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny.

Stát ve středu zpřísnil kontrolu nad dovozovými potravinami, dovozci budou muset na přítomnost fipronilu testovat pod dvoumilionovou pokutou všechna dovozená vejce a všechny vaječné produkty ze států Evropské unie. Fipronil se zatím na území ČR v potravinách neprokázal, čeká se na výsledky testů.

Veterináři dostali varování před produkty zaslanými Zeelandii systémem rychlého varování od kolegů z Německa. „Státní veterinární správa doposud provedla zhruba 270 vyšetření na fipronil. Vyšetřovala se vejce, vaječné výrobky a drůbeží maso, a to jak ze zahraniční, tak od českých producentů. V žádném z vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna,“ uvedl mluvčí veterinářů Petr Vorlíček. Stále se také prověřují Zlaté žloutkové věnečky od společnosti Mondelez. Výsledky by mohly být v pátek.

Čeští producenti vajec a potravináři tvrdší kontroly chválí, trhu s vejci v ČR podle nich výpadky nehrozí. Například mluvčí řetězce Ahold Jiří Mareček sdělil, že výrazné navýšení počtu kontrol řetězec již zaznamenal. „Situace na evropském i tuzemském trhu se může dále měnit s blížícími se Vánočními svátky, které přináší vždy vyšší poptávku spotřebitelů po vejcích,“ uvedl.

Slovenští veterináři dnes uvedli, že zjistili nadměrný obsah fipronilu ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v ČR. Slovenská státní veterinární a potravinová správa jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, neuvedla. Ředitel úřadu Jozef Bíreš ČTK řekl, že šlo o větší množství výrobku a že kontroly dále probíhají.

Skandál vypukl v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý fipronil, obvykle používaný v přípravcích proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso jedí lidé. V souvislosti s kauzou provedly úřady razie v několika zemích.

V úterý eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis oznámil, že problém s insekticidem ve vejcích zasáhl zatím 26 členských zemí EU a také 19 dalších států.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

 

 

Zdroj: ČTK

Česká Zeelandia asi prodávala kontaminované bílky, opatření se zpřísní Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.