České vysoké školy si mezi státy, které vstoupily do EU po roce 2004, nevedou zle

Univerzita Palackého v Olomouci hostila mezinárodní summit pořádaný Times higher Education pod názvem Exlence ve výzkumu: Nová Evropa – Budování centra pro světový výzkum. V rámci toho došlo ke zveřejnění žebříčku nejlepších univerzit takzvané nové Evropy. Jde přitom o státy, které vstoupily do EU po roce 2004. Tuzemské školy si přitom nevedly vůbec špatně. Na portálu Youradio News o tom hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Na žebříčku pak figuruje celkem 53 institucí. Konkrétně jde o 13 českých vysokých škol. Jedná se o největší počet ze srovnávaných zemí. Na druhém místě figuruje Polsko, maďarských škol se poté umístilo sedm a rumunských tři.

„Nejúspěšnější byla většinou Karlova univerzita, ale pohybujeme se na úrovni vysokých škol často mezi 400 a 800 místem. V některých oborech ale můžeme být i kolem 200 místa. Za pozornost stojí postupný růst Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého,“ řekl Aleš Vlk.

 

3 zástupci v TOP desítce – UK (4), MUNI (7), UPOL (10)

 

Je zapotřebí upozornit na skutečnost, že žebříčků je mnohem více. Například QS World University Ranking, US News Best Global Universities ranking, Shangai Ranking.

Problémem může být skutečnost, že až na určité výjimky (Univerzita Palackého) nemají české vysoké školy strategii, aby se posouvaly v žebříčcích výše a tím zvýšily svou prestiž a přilákaly více platících studentů.

Více se dočtete ZDE.

 

 

Zdroj: Youradio News 

České vysoké školy si mezi státy, které vstoupily do EU po roce 2004, nevedou zle Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Putin a Macron pro zachování dohody s Íránem

    Společnost ·

    Prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a Emmanuel Macron se v dnešním telefonickém rozhovoru vyslovili pro zachování a "bezpodmínečné plnění" dohody o íránském jade…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.