Český vítěz soutěže o nejlepší film natočený za 48 hodin vypráví příběh o dívčím gangu

V českém kole mezinárodní soutěže filmů natočených během dvou dní, nazvané „48 Hour Film Project“, zvítězil snímek nazvaný Gorily. Sedmiminutový thriller, který vypráví příběh vraždícího dívčího gangu napojených na média, získal kromě absolutního vítězství i cenu za nejlepší hudbu. Film postupuje do mezinárodního kola soutěže.

Soutěže, ve které mají týmy profesionálních i amatérských filmařů natočit film ve lhůtě 48 hodin, se minulý týden zúčastnilo více než tisíc filmařských týmů z celého světa. Akce nazvan8 48 Hour Film Project se konala i v Praze a o víkendu zaplnila sál pražského kina Aero.

Krom toho, že filmy v soutěži je třeba kompletně vyrobit za dva dny, jsou tvůrci limitováni ještě dalšími pravidly. Musí se držet filmového žánru, který jim byl přidělen, a do děje musí zakomponovat předem stanovenou větu, postavu a rekvizitu.
Vítezný thriller Gorily, vyrobený prdukční skupinou Art a Kunst jedou do Los Angeles, je natočen ve stylu film noir. Trojice dívek přepadá svoje oběti v maskách goril a v honbě za mediální slávou je vraždí. Akce jsou koordinovány otcem dívek, který zároveň moderuje bulvární kriminalistický seriál.

Vitězové také budou zařazeni do mezinárodního finále, kde se utkají o finanční prémii pěti tisíc amerických dolarů a o možnost představit svůj film na festivalu v Cannes.

Tvůrci vítězného snímku  - režisér Lukáš Hrdý a autor scénáře Adam Hobzik - byli hosty ve Studiu Zet.

 

Co vám vítězství na domácí scéně může přinést?

Adam Hobzik: Minulý rok jsem skončil druhý a snímek, který jsme natočili, nakonec zafungoval jako pilot seriálu Pizza Boy, který na podzim poběží na Streamu. Přineslo mi to větší první profesní zkušenost. 

Lukáš Hrdý: Před dvěma lety jsem skončil na druhém místě, natáčeli jsme s Karlem Heřmánkem mladším Supermana.  Na krátký film jsme měli poměrně velký úspěch a dostali jsme se díky tomu i ven.

 

Jak se díváte na budoucnost formátu krátkých filmů?

 Adam Hobzik: To je takové dvousečné. Tím, že existují technologie, které filmařům umožňují daleko levněji natáčet, vzniká cosi jako grafomanie. Těch snímků je na internetu velká řada. Na druhou stranu daleko větší roli hraje to, kdo má jaký nápad, místo toho, jakou kdo má techniku. 

Lukáš Hrdý: Myslím že potenciál krátkých filmů ještě není úplně využit. Hodně se u náš rozšířilo, že na Artu se více dávají studentské a krátké filmy. I na festivalu v Karlových Varech se pouští krátké filmy. Situace se u nás zlepšuje, i když máme čím dál větší konkurenci. Ale nefunguje to tak, jako v zahraničí, že někdo na základě toho, že natočí krátký film, dostane šanci natočit celovečerní.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout výše.

Zdroj: Zet

Český vítěz soutěže o nejlepší film natočený za 48 hodin vypráví příběh o dívčím gangu Foto: Youtube.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.