České vědě chybí jasná strategie a ambiciózní vědci

Strategie toho, co chce česká věda dokázat, není jasná. Je také zapotřebí méně byrokracie, větší otevřenost českého výzkumného prostoru výraznější podpora mladých vědeckých pracovníků - a to českých i zahraničních. Na tom se kromě jiného shodli účastníci konference Perespectives of Czech Science 2018. Ta se konala v pátek 7. prosince v Českých Budějovicích s podtitulem Coming to the Czech Republic to do Excellent Research. 

Konference se zúčastnili čeští vědečtí pracovníci i manažeři vědy, zahraniční pracovníci působící v českých institucích a také zahraniční hosté. Jako podklad pro konferenci sloužila zpráva z výzkumu mezi vědci a manažery, která byla zveřejněna u příležitostí 100. výročí založení Československa, symbolicky 28. října.

„Celá konference v podstatě shrnula to, co česká vědecká pracoviště, především vysoké školy a ústavy Akademie věd trápí. A navíc zaznělo to, co by se dalo zlepšit pro zahraniční vědecké pracovníky, kteří už v Česku působí anebo působit chtějí“, komentoval průběh setkání Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Účastníci se shodli na tom, že pro budoucnost české vědy je zásadní vzájemná důvěra aktérů v celém systému. Dále je velmi důležitá stabilita systému výzkumu a vývoje a předvídatelnost vědní politiky. Stěžejním bodem je také internacionalizace – bez zahraničních vědeckých pracovníků a mezinárodní spolupráce není možné dělat v zemi velikosti Česka kvalitní vědu. V neposlední řadě nesmíme zapomínat na odpovídající podporu – a to jak na tu administrativní, tak především tu společenskou.

„Velmi zásadní přínos měla i účast zahraničních hostů. V první řadě jsme si uvědomili, co trápí zahraniční vědce v Česku – jsou to třeba věci spojené s používáním českého jazyka. Angličtina je pracovním jazykem pouze na zlomku našich výzkumných pracovišť. A také to, že s podobnými záležitostmi se potýkají i v okolních státech, například v Rakousku a Německu, a máme se kde nechat inspirovat“, dodává Aleš Vlk.

 

 

Zdroj: YRN

 

 

 

České vědě chybí jasná strategie a ambiciózní vědci Foto: YRN

reklama

Další články

 1. 4 body jak se vyvarovat dopravním nehodám

  Hlavní zprávy ·

  Každoročně přijde při dopravních nehodách celosvětově o život okolo 1,3 milionů lidí. Zhruba 50 milionů jich je při nich zraněno. Jak se nehodám vyvarovat? Důležitá je…

 2. Startér: Jak nejlépe zafinancovat startup?

  Byznys ·

  Existují různé cesty, jak zafinancovat svůj startup. Oslovit investora, půjčit si od přátel nebo známých nebo shánět peníze pomocí crowdfundingu. Na českém trhu startu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.