Český trh s počítači ve 4. čtvrtletí klesl o 8 % kvůli zájmu o tablety

Český trh s počítači poklesl již páté čtvrtletí v řadě. Vyplývá to z dat IDC, mezinárodní firmy, která se specializuje na průzkumy trhu v oblasti informačních technologií. Pokles podle IDC odráží zájem o tablety a hospodářské oslabení. V posledním čtvrtletí loňského roku se u nás prodalo 350 tisíc počítačů, což představuje meziroční snížení o 8 procent.

Prodeje byl oslabeny čtrnáctiprocentním propadem v segmentu přenosných počítačů - notebooků - , které se na celém trhu podílejí asi dvěma třetinami. Stolních počítačů se naopak ve čtvrtém čtvrtletí prodalo meziročně o pět procent více. Údaje poskytl analytik IDC Petr Švagrovský v rozhovoru pro Studio Zet.

"Systematicky klesá trh notebooků, který tvoří dvě třetiny všech počítačů,“ řekl Švagrovský. Do tohoto trhu se „silně zakousává trh mediálních tabletů, které jsou vlastně podobným zařízením. “ Dalšími faktory jsou také dva roky hospodářského útlumu a slabší poptávka po počítačích z oblasti veřejného sektoru.

„V neposlední řadě byl v posledním půlroce ochablý veřejný sektor protože vlastně trvalo docela dlouho ustanovení vlády, nebyla chuť podepisovat nové kontrakty," řekl.

Švagrovský také řekl, že prodejů počítačů naopak pomohla listopadová intervence České národní banky, která oslabila korunu a přiměla některé uživatele si koupit výpočetní techniku anebo její komponenty ještě za původní ceny před zdražením.

„Chtěli si tedy koupit zařízení, které bylo ještě ve starých skladových zásobách z distribuce a můžeme to označit tak, že se předzásobili,“ řekl Švagrovský. „Trhu to tedy bezprostředně v krátkém období na konci roku pomohlo, ale na druhou stranu čekáme, že ten dopad v dlouhodobém horizontu bude negativní.“

Třemi největšími dodavateli počítačů na český trh zůstávají společnosti HP, Lenovo a Asus. Zatímco HP prodala nejvíc stolních počítačů, Lenovo prodává nejvíce notebooků, řekl Švagrovský.

Prodeje stolních počítačů, které jsou doménou převážně firem a veřejného sektoru, mohou být podle analytika taženy poptávkou po výkonnějších zařízeních v souvislosti s potřebou přejít na nový operační systém, protože společnost Microsoft ukončí v dubnu 2014 podporu Windows XP.

Zdroj: Zet

Český trh s počítači ve 4. čtvrtletí klesl o 8 % kvůli zájmu o tablety Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.