„Český trh fúzí je ve výjimečné pozici, daří se mu díky podhodnocené koruně,“ říká Kříž z EY

Český trh fúzí a akvizic dosáhl rekordního půlroku, který byl vůbec nejlepší v pokrizové historii. V první polovině roku 2016 se stal z hlediska velikosti i počtu transakcí největším trhem regionu střední a jihovýchodní Evropy. Výkonný ředitel EY pro fúze a akvizice Petr Kříž na rádiu Zet říká, že Česko je rozhodně ve výjimečné pozici. Důvodem je podhodnocená koruna, kterou na 27 korunách za euro stále drží Česká národní banka (ČNB). 

Česko předstihlo velikostí i počtem transakcí Turecko a Polsko. Informace vycházejí z výsledků M&A Barometru společnosti EY. „V České republice jsme byli zvyklí na zhruba dvě stě transakcí za celý rok a letos jsme to stihli za prvních šest měsíců. V Turecku se pro srovnání prodalo firem za zhruba 3,5 miliardy dolarů a v Polsku za 2,3 miliardy dolarů,“ řekl Kříž na rádiu Zet.

České transakce přitom dosáhly na hodnotu pěti miliard dolarů. Česko se dostalo do výjimečné pozici díky podhodnocené koruně. Je to způsobeno regulací ČNB, která drží kurzový závazek. Předpokládá se, že k ukončení devizových intervencí by mělo dojít v polovině roku 2017.

„Další anomálie je podle mě v tom, že čtyři z pěti transakcí v Česku zrealizovali čeští investoři na českém trhu. V regionu je obvyklé, že zhruba polovinu transakcí realizují zahraniční investoři a zhruba polovinu domácí investoři. Pouze v Řecku 70 procent všech akvizic realizují Řekové a v Česku jsme již na 80 procentech,“ informoval Kříž. Na území Chorvatska nebo Rumunska dochází naopak k více než 60 procentům akvizic a fúzí ze strany zahraničních investorů.

Nejvíce investorů nakupovalo společnosti v odvětví IT, nemovitostí, maloobchodu a velkoobchodu. Nejaktivnějším investorem pak byl podle Kříže Jaroslav Strnad a jeho skupina Czechoslovak Group. Ta za půl roku stihla koupit pět firem, mezi něž patří například značka Avia. Strnad je schopen uzavřít složité transakce v rychlém čase. I kvůli tomu je pro český trh zajímavý. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s výkonným ředitelem EY pro fúze a akvizice Petrem Křížem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Český trh fúzí je ve výjimečné pozici, daří se mu díky podhodnocené koruně,“ říká Kříž z EY Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.