České subjekty získaly loni na licenčních poplatcích za patenty 3,3 mld. Kč, většina přišla do ÚOCHB

České subjekty loni obdržely za licenční poplatky na patenty 3,3 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz říká, že 3,2 miliardy korun proudilo pouze z jedné veřejné instituce v Praze. Konkrétně šlo o patenty profesora Holého a jeho pracovního kolektivu z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. 

Ve spojitosti s patenty je uzavřeno 307 licenčních smluv. Celkové příjmy v roce 2016 dosahovaly na 3,3 miliardy korun. Průmyslové vzory pak konkrétně dosahovaly na 1,8 mld. korun a za know-how 1,9 mld. korun

„Zde můžu pouze připomenout, že se u Ústavu organické chemie a biochemie, který spadá pod Akademii věd České republiky, jedná především o realizaci základního výzkumu. Je to příklad toho, kdy investice do základního výzkumu přinesou příjmy, komercializaci a užitečné věci,“ řekl Vlk na rádiu Zet.

Pokud se zaměříme na rozdělení licencí podle regionů, tak 153 poskytovatelů je z Prahy, pětatřicet z Jihomoravského kraje a 30 z Moravskoslezského. Jestliže do tohoto seznamu nezapočítáme Ústav organické chemie a biochemie, tak Praha získala příjem dosahující na pouhých 21,5 milionů korun.

Hlavní město tak předběhl například Královehradecký kraj s příjmy za licenční poplatky 48,1 milionů nebo i Plzeňský kraj s příjmy 39,3 milionů korun.

„V tomto případě asi nemůžeme říct, že by Praha vévodila například v transferu nebo komercializaci výstupu z výzkumu a vývoje,“ sdělil Vlk. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

 

 

České subjekty získaly loni na licenčních poplatcích za patenty 3,3 mld. Kč, většina přišla do ÚOCHB Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.