České strojírenství a izraelské technologie jsou budoucností vzájemné spolupráce

Izrael je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky na Blízkém východě. V celkovém objemu českého zahraničního obchodu však nehraje žádnou významnou roli. Změnit by to mohla spolupráce spočívající v propojení českého strojírenství s izraelskými informačními technologiemi. Společná výroba by se mohla v první řadě týkat obranného průmyslu. Ve Studiu ZET o tom mluvil prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný. 

Podle Smutného by měla být spolupráce mezi oběma zeměmi větší. Obchodní výměna 17 miliard korun ročně podle něj znamená skutečně malou částku. „České aktivní saldo zachraňují vozy od automobilky Škoda Auto. Ta na izraelském trhu výrazně posiluje, v této chvíli je to pátý největší importér v Izraeli a Superb je ve své kategorii prvním automobilem. Tato situace bude určitě dále posilovat,“ řekl Smutný.

Izrael naopak do České republiky dováží nejčastěji technologické výrobky, jako jsou léky a věci s přidanou hodnotou. Jeho export do České republiky je však nižší než import. A to především právě kvůli vlivu Škody Auto.  

Izrael může být zdrojem inspirace i pro české politiky. Na označení Izraele za Silicon Valley Blízkého východu má totiž zásluhu také izraelská vláda, která podporuje velké množství startupových projektů. I díky tomu jich na území Izraele podle Pavla Smutného vzniká nejvíce na světě.

Prezident Česko-izraelské obchodní komory připouští, že Izrael je v permanentním konfliktu s okolním arabským světem. Případné investice jsou však podle něj v zemi v bezpečí. "Pro Izrael je bezpečnost prioritou číslo jedna," řekl ve Studiu ZET Smutný. Z toho by mohla těžit i Česká republika, protože Izrael je ochoten investovat do obranných systémů. Ty by mohly vzniknout propojením českého strojírenství a izraelských informačních technologií.

 

Celý rozhovor s prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavlem Smutným si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

České strojírenství a izraelské technologie jsou budoucností vzájemné spolupráce Foto: Jordan Tan / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Tunel Blanka se neotevře ani letos

  Byznys ·

  Tunel Blanka letos neotevře. Musí se vyměnit všechny kabely. Informoval o tom server iHNed.cz s tím, že kabely v tunelu jsou sice odolné proti ohni, ale mohla by je po…

 2. Ředitel státního hotelu Thermal končí

  Byznys ·

  Karel Pilz končí po třech měsících ve funkci ředitele státního hotelu Thermal v Karlových Varech. Podle České televize odchází do soukromého sektoru. Server iDnes.cz i…

 3. Česká delegace dnes navštíví Ázerbájdžán

  Byznys ·

  Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes zamíří spolu s čtyřicetičlennou delegací českých podnikatelů a exportérů do Ázerbájdžánu. Budou zde jednat o obchodu,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.