Česká republika si polepšila v celosvětovém žebříčku konkurenceschopnosti

Česká republika se posunula o čtyři příčky v žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD. Aktuálně je tedy na 29. místě a dostala se tak mezi první polovinu srovnávaných zemí. V předešlých letech Česko ztrácelo kvůli dlouhé ekonomické recesi. V každoročně sestavovaném žebříčku se propadalo čtyři roky za sebou, první zlepšení zaznamenalo až vloni. První místo letos obhájily Spojené státy.  

IMD uvádí, že Spojené státy těží z účinné infrastruktury, inovací či efektivního podnikání. Druhou příčku obsadil Hongkong a třetí Singapur. Čtvrté skončilo Švýcarsko, které se propadlo z druhého místa. Do první desítky se dostalo mimo jiné i Lucembursko, které se posunulo z jedenácté na šestou pozici. Německo první desítku letos uzavírá.

Nejednoznačný vývoj institut pozoroval v Asii a ve státech východní Evropy. Vzhůru v žebříčku se tak posunulo například Polsko, a to o tři místa na 33. příčku. Naopak Slovensko skončilo 49., což je o jednu místo horší výsledek než loni.

Ozbrojený konflikt a s tím související kolísavost na trzích se nepříznivě odrazily na konkurenceschopnosti Ruska a Ukrajiny. Zatímco Rusko se v hodnocení propadlo o sedm míst na 45. příčku, Ukrajina proti loňsku sklouzla o 11 míst na předposlední místo před Venezuelou.

Institut IMD zakládá svá hodnocení konkurenceschopnosti zemí ze dvou třetin na statistických ukazatelích. Z jedné třetiny index zahrnuje data z průzkumů.

Z velkých rozvíjejících se ekonomik se dařilo například Číně (22.), které pomohlo zlepšení v oblasti vzdělávání a veřejných výdajů. Brazílie (56.) si kvůli propadu domácí ekonomiky a slabší podnikatelské náladě naopak mírně pohoršila. IMB v této souvislosti poukazuje na obtíž se zařazováním těchto ekonomik do jedné kategorie. Problémy, které ovlivňují konkurenceschopnost těchto zemí, se totiž liší.

 

Zdroj: ČTK

 

Česká republika si polepšila v celosvětovém žebříčku konkurenceschopnosti Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.