Česká republika je ve výrobě dronů velmocí, říká Miroslava Pašková z Robodrone

Česká republika je velmocí ve výrobě dronů. Srovnávat se v tomto ohledu může například s Německem. Na přehlídce Robodrone Day to v neděli řekla pořadatelka akce ze společnosti Robodrone Miroslava Pašková. Podle ní mají o bezpilotní létající stroje zájem především společnosti z oblasti energetiky. Uplatnění ale drony najdou i ve službách složek Integrovaného záchranného systému. 

„Největší poptávka českých firem je ze strany ČEZu, E.ONu a podobně. Jde o monitoring, kontrolu a inspekci produktovodů. Kontrolují se také kabely vysokého napětí, plynovody a jakákoli podobná potrubí. Tam totiž potřebujete sledovat ten produktovod z výšky,“ řekla Pašková.

Počet českých firem, které využívají bezpilotní letadla, se vyvíjí velmi dynamicky. Webové stránky Úřadu pro civilní letectví ukazují, že registrovaných pilotů dronů nebo bezpilotních letadel je v České republice několik desítek. Jejich počet ale stále roste. Do statistiky navíc nejsou započítáni amatérští piloti, kteří drony používají k volnočasovým aktivitám a jiným soukromým účelům.

Zdroj: Robodrone.com

„V zásadě to dosud bylo v řádu desítek jednotlivců a firem. Těch velkých firem, které drony vyvíjejí pro potřeby, aby mohly nést různé senzory, čidla nebo kamery, je skutečně pár,“ informovala Pašková.

Při kontrolních letech pomáhá dronům termokamera nebo fotoaparát, který je schopen zachytit detailní záběry ve formátu 4K. Uživatelé poté mohou vyhodnotit, zda jsou kabely v pořádku, nebo jsou naopak popraskané či jinak poškozené.

Zdroj: Robodrone.com

Drony podle Paškové mohou převážet i náklad. Pravidla provozu ovšem zakazují shazovat cokoli ze vzduchu. V tomto směru bude ale podle Paškové do budoucna potřeba učinit výjimky a udělit je složkám Integrovaného záchranného systému.

„Přišel k nám zajímavý požadavek od horské služby. Chtěli dron, pomocí kterého budou moci najít člověka ztraceného v nepřístupné oblasti, podívat se na něj kamerou a promluvit na něj prostřednictvím mikrofonu. Díky tomu by záchranáři mohli rychle zjistit, zda daný člověk reaguje a je při vědomí. V ideálním případě by mu mohli shodit i záchranný balíček,“ uvedla Pašková. 

Zdroj: Robodrone.com

O jeden z dronů projevily zájem i přírodní rezervace. Ty chtějí pomocí bezpilotních letadel chránit zvířata před pytláky. Taková bezpilotní letadla by měla vydržet ve vzduchu až jednu hodinu. Proti ostatním typům dronů tedy létají znatelně delší dobu. Nejprodávanější model firmy Robodrone vydrží ve vzduchu 25 minut, na druhou stranu ale unese těžší náklad.

Firma, která chce v rámci svého podnikání využívat drony, musí mít každý bezpilotní stroj registrovaný. Povinností pilotů je pak složení zkoušek u Úřadu pro civilní letectví.

Dále je zapotřebí si sjednat pojištění pro případné škody způsobené provozem. Povinností je také respektování takzvaného Doplňku X. Ten je součástí leteckých předpisů a srozumitelně popisuje to, že pilot dronu má létat v bezpečné vzdálenosti a ve správných vzdušných prostorech.

Zdroj: Michal Kvapil

„Všechna vydání licencí, povolení létání a přezkoušení pilota, to vše je podmíněno správním poplatkem, který se pohybuje v řádu tisíců až desetitisíců korun. Já se domnívám, že celkové náklady pro firmu nebo nějakou OSVČ se mohou řádově pohybovat kolem 40 až 50 tisíc,“ uvedla na dotaz rádia ZET Pašková.

Licence pro bezpilotní letadla je jednotná, pokud jde o drony do dvaceti kilogramů. Celý proces získání leteckého oprávnění lze podle Paškové přirovnat ke klasické autoškole. To znamená, že budoucí pilot musí složit zkoušku z teorie, následuje samotné létání a vše je zakončeno předletovou přípravou spojenou s technickými záležitostmi. 

 

Zdroj: Zet

Česká republika je ve výrobě dronů velmocí, říká Miroslava Pašková z Robodrone Foto: Robodrone.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.