Česká republika čelí arbitráží za půl miliardy korun

Britská společnost WNC Factoring požaduje po České republice v arbitráži desítky milionů dolarů (nejméně půl miliardy Kč). Stát žaluje kvůli tomu, že jí podle jejího názoru prodal podnik zahraničního obchodu Škodaexport v horším stavu, než britská firma předpokládala.

WNC Factoring vyvolala arbitráž koncem loňského září. Napsaly to dnes Lidové noviny, kterým informace poskytl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Ministerstvo financí loni v říjnu vypsalo veřejnou zakázku na právní zastupování Česka v arbitráži. "„Stát zastupuje interní tým ministerstva ve spolupráci s právní kanceláří Weil, Gotshal & Manges," řekl deníku Ležatka.

WNC Factoring koupila od státu stoprocentní podíl ve společnosti Škodaexport v roce 2008. Firma následně skončila v konkurzu. Škodaexport byl v minulosti výhradním vývozcem českého strojírenství a velkých investičních celků. Po roce 1990 firmu získal soukromý investor. Později se ovšem dostala do problémů a vrátila se zpět státu, který ji následně prodal WNC.

 

Zdroj: ČTK

Česká republika čelí arbitráží za půl miliardy korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.