České republice hrozí zákaz exportu rostlinných výrobků do Ruska

Ruské úřady chtějí tento týden upozornit na možnost zákazu dovozu květin z Nizozemska a dalších rostlinných výrobků ze sedmi zemí Evropské unie včetně České republiky. Přibývá totiž situací výskytu nebezpečných organizmů. Informovala o tom agentura Ria Novosti s odvoláním na její zdroj v ruské veterinární a fytosanitární službě. O jaké rostlinné výrobky ale jde, agentura neuvádí.

V souvislosti s přibýváním případů výskytu nebezpečných organismů dostanou podle Ria Novosti dotčené státy dopis s varováním. Kromě Česka jde také o Slovensko, Polsko, Litvu, Lotyšsko, Německo a Itálii.

Ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor také v pondělí oznámila, že vybídla organizaci Evropské unie pro ochranu rostlin, aby přezkoumala osvědčení týkající se vývozu nizozemských květin do Ruska. Krok by podle agentury AP mohl zhoršit napětí mezi oběma zeměmi, které jsou ve sporu kvůli vyšetřování katastrofy malajsijského boeingu z letu MH17. Ten se před rokem zřítil na východě Ukrajiny v místě bojů mezi proruskými separatisty a vládními jednotkami. Obě strany konfliktu se obviňují ze sestřelení stroje, na jehož palubě bylo celkem 298 lidí, z toho 193 Nizozemců. Neštěstí nikdo nepřežil.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu. Moskva tak reagovala na prodloužení sankcí Evropské unie, uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a ruské roli v ukrajinském konfliktu.

 

Zdroj: ČTK

 

České republice hrozí zákaz exportu rostlinných výrobků do Ruska Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.