České republice hrozí kvůli Zemanově výroku o Peroutkovi exekuce

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová bude vymáhat po Hradu omluvu i pomocí exekuce za to, že prezident Miloš Zeman novináře opakovaně označil za autora článku „Hitler je gentleman“. Prezidentská kancelář se totiž za výrok odmítá omluvit navzdory pravomocnému rozsudku a podává dovolání k Nejvyššímu soudu. Advokát Michal Janík přitom potvrdil, že České republice hrozí kvůli nepravdivému výroku exekuce. Tu nemusí odvrátit ani zmíněné dovolání. 

Odvolací soud na začátku září rozhodl o tom, že Česká republika reprezentovaná Kanceláří prezidenta republiky je povinna omluvit se Kaslové za to, že prezident Zeman v rámci výkonu své funkce novináře Peroutku označil za autora článku „Hitler je gentleman“. Toto tvrzení se ukázalo jako nepravdivé a Zeman respektive Česká republika se má povinnost omluvit.

„Pokud žalovaný takovou povinnost po nabytí vykonatelnosti soudního rozhodnutí nesplní, má žalobce nyní v pozici oprávněného právo podat návrh na nařízení exekuce a v tomto návrhu určit konkrétního exekutora, kterého pověřuje provedením exekuce,“ řekl na rádiu Zet Janík. Podle něj se za nesplnění povinnosti ukládá pokuta až do výše 100 tisíc korun a to i opakovaně, dokud nebude exekuce zastavena.

Janík přitom upozornil, že v tomto případě by byla takto exekučně pokutována Česká republika, nikoliv přímo Ing. Miloš Zeman. „Miloš Zeman inkriminovaná tvrzení pronesl nikoliv jako soukromá osoba, nýbrž při výkonu svého prezidentského mandátu, tedy vrcholného reprezentanta České republiky, a proto je v soudním sporu tzv. pasivně legitimována Česká republika reprezentovaná Kanceláří prezidenta republiky,“ uvedl. 

Prezidentská kancelář v současnosti podává dovolání k Nejvyššímu soudu. Ani to ovšem nemusí podle Janíka v exekuci zabránit. „Pokud je podáno dovolání, nemá toto suspenzivní čili odkladný účinek,“ řekl. Poškozený se tak může i navzdory podanému dovolání domáhat exekucí splnění povinnosti.

Nejvyšší soud by však mohl podanému dovolání přiznat odkladný účinek a v takovém případě nelze zahájit či pokračovat v již zahájené exekuci a je nezbytné vyčkat rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání. O to se nyní snaží prezidentská kancelář. „Pokud dovolací soud odkladný účinek podanému dovolání nepřizná, kdybych byl na místě prezidentské kanceláře, omluvu bych dle rozsudku zveřejnil a dal tím pozitivní signál veřejnosti zejména z pohledu respektu k právním předpisům a soudním rozhodnutím,“ sdělil Janík na rádiu Zet. 

 

 

Celý rozhovor s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

České republice hrozí kvůli Zemanově výroku o Peroutkovi exekuce Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Prezident České republiky Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Počítačová kriminalita stoupá, varuje Europol

    Byznys ·

    Počítačová kriminalita v Evropě je nadále na vzestupu, uvádí evropská policejní agentura Europol. Významným důvodem jsou nízké bezpečnostní standardy i praxe podniků a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.