České Raiffeisenbank loni klesl čistý zisk o více než padesát procent

České divizi Raiffeisenbank klesl v roce 2013 čistý zisk meziročně o 53,7 procenta na 914 milionu korun. Za poklesem zisku jsou nižší úrokové výnosy a zejména náklady na IT infrastrukturu, řekl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Celková aktiva banky meziročně klesla o 0,5 procenta na 196,7 miliardy Kč. „Na české banky v loňském roce působila řada negativních vlivů,“ řekl k výsledkům generální ředitel banky Mario Drosc. „Neustále klesají úrokové marže především na vkladových produktech, pokračuje tlak regulátorů na posilování kapitálu, k tomu se přidaly i přípravy na nový občanský zákoník i boj několika podnikavců proti bankovním poplatkům."

Objem poskytnutých úvěrů klientům meziročně vzrostl o tři procenta na 155 miliard korun. Objem vkladů klientů stoupl o dvě procenta na 146,6 miliardy Kč.

Celkové provozní výnosy banky klesly o šest procent především kvůli nízkým úrokovým sazbám a jejich dopadu do úrokových výnosů. Čisté úrokové výnosy banky meziročně poklesly o 8,7 procenta na 5,71 miliardy Kč, čisté příjmy z poplatků zůstaly na 2,2 miliardy korun z předchozího roku.

Provozní náklady meziročně vzrostly o 24 procent na 6,9 miliardy korun. Důvodem růstu nákladů jsou IT investice banky, v ostatních oblastech banka provozní náklady snižovala.

Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o 4,1 procenta na 18,9 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci roku dosáhla 13,22 procenta.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Zdroj: ČTK

České Raiffeisenbank loni klesl čistý zisk o více než padesát procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Deutsche Bank loni více než zdvojnásobila zisk

    Byznys ·

    Největší německá banka Deutsche Bank loni více než zdvojnásobila čistý zisk na 681 milionů eur (téměř 19 miliard korun) z 316 milionů eur v předchozím roce. K růst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.