České ovocnářství je v krizi, plocha sadů se za poslední rok snížila o 11 procent

Plocha českých ovocných sadů se za poslední rok snížila o 11 procent na 15 469 hektarů. To znamená největší propad za posledních 20 let. Stalo se tak kvůli nepříznivé ekonomické situaci českého ovocnářství. Ovocnářům naposledy výrazně uškodilo loňské uvalení ruského embarga na dovoz ovoce z Evropské unie, po němž klesly ceny ovoce. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V nepříznivé situaci by mohly podle jeho slov pomoci programy podpory z fondů EU.

„Zlikvidovány byly zejména staré a přestárlé výsadby, nové výsadby je ale nenahradily. Řada zemědělských podniků do ovocnářství v posledních letech už neinvestovala a nyní s pěstováním ovoce skončila úplně. Další podniky kvůli nedostatku peněz na investice ovocnářství omezují,“ uvedl Ludvík. U hlavního ovocného druhu jablek klesly výsadby meziročně o 12 procent na 7 975 hektarů. Největší propad, o 28 procent na 407 hektarů, vykázaly broskvoně.

Například Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku, které patří k největším pěstitelům ovoce v Česku, letos přistoupilo k likvidaci asi 25 hektarů sadů starých jabloní a nerentabilních višní. „Na podzim chystáme výsadbu asi 15 hektarů jabloňových sadů přibližně za deset milionů korun,“ řekl ČTK vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer.

Plochy sadů v Česku se dosud stále držely u hranice 18 tisíc hektarů. „V posledních pěti letech se každý rok vysázelo 300 až 400 hektarů nových sadů a 400 až 500 hektarů se zlikvidovalo. Nedá se tak čekat, že nynější mimořádně vysoký úbytek téměř 1 900 hektarů sadů bude nahrazen. Podniky nejsou ochotné v nynější situaci sady obnovovat,“ řekl Ludvík.

Pěstování ovoce je podle něj dlouhodobě nerentabilní. Kromě poslední rány v podobě pádu ceny po ruském embargu se na špatné situaci ovocnářů podepsaly počasím způsobené hluboce podprůměrné sklizně z let 2010 až 2012. Zatímco ještě v roce 2006 činila celková sklizeň ovoce v ČR přes 190 tisíc tun, v roce 2011 činila jen 101 tisíc tun. V posledních dvou letech se sklizně pohybují kolem 150 tisíc tun.

Ovocnářství je investičně poměrně náročné, výsadba jednoho hektaru sadu přijde na 500 tisíc korun až jeden milion korun podle toho, zda je sad vybaven například i závlahou či protikroupovými sítěmi. Další investice musejí podle Ludvíka směřovat do polní techniky a posklizňových linek, bez kterých se už moderní ovocnářství neobejde. „Návratnost investic je však nejistá a podnikání je kvůli počasí vysoce rizikové,“ uvedl předseda ovocnářů.

Stav českého ovocnářství by podle něj mohl zlepšit Program rozvoje venkova v programovacím období EU pro roky 2014 až 2020. „Aby se podařilo udržet rozměr českého ovocnářství, měla by být podle nás podpora investic v ovocnářství jednou z priorit programu,“ uvedl Ludvík. První výzvy k podání žádostí o podpory investic by měly být vyhlášeny letos na podzim. Program obnovy venkova disponuje více než 84 miliardami korun.

 

Zdroj: ČTK

České ovocnářství je v krizi, plocha sadů se za poslední rok snížila o 11 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.