České nemocnice zahájí spolupráci na výzkumu čínské medicíny s Univerzitou v Cambridge

Zástupci Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice v Hradci Králové podepsali v čínském městě Su-čou dohody o spojení s prestižním britským ústavem z Univerzity v Cambridge ve výzkumu tradiční čínské medicíny. Stalo se tak v rámci dnešního setkání ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny.

„Konkrétně se jedná o to, že chceme zkoumat různé látky, které pocházejí z tradiční čínské medicíny, a jejich mikrobiální nebo antimikrobiální efekt,“ uvedl ředitel hradecké nemocnice Roman Prymula. „To znamená, že budeme sledovat, jestli není možné nahradit nějaká antibiotika těmito přírodními antibiotickými látkami,“ doplnil.

Motolská nemocnice uzavřela dvě dohody. První potvrzuje již probíhající výměnu expertů, čínská strana má podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka zájem například o dětské lékaře nebo ambulantní léčbu, která v Číně prakticky neexistuje.

Druhá dohoda je zaměřena na ověřování efektů látek tradiční čínské medicíny v neurologii. „Týká se to dalších postupů v léčbě Alzheimerovy choroby a možné působení je v oblasti roztroušené sklerózy,“ popsal Ludvík.

Zahajovacího ceremoniálu setkání ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy s Čínou se zúčastnil také český premiér Bohuslav Sobotka. Ve svém projevu označil zdravotnictví za důležitý pilíř spolupráce v rámci platformy 16+1. Mezi Čínou a zeměmi Evropy podle něj díky ní vzniká ideový most, který umožňuje spojovat tradice i moderní postupy z obou částí světa.

 

 

Zdroj: ČTK

České nemocnice zahájí spolupráci na výzkumu čínské medicíny s Univerzitou v Cambridge Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

  Byznys ·

  Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

 2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

 3. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

  Společnost ·

  Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.