Český ministr zemědělství napsal Polákům, že se potraviny z jiných zemí kontrolují více

České dozorové orgány kontrolují více potraviny z jiných zemí než je Polsko. Řekl to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který zároveň svému polskému resortnímu kolegovi Marku Sawickému poslal k tomuto tvrzení důkazy. Tabulka přiložená k dopisu však podle ČTK ukazuje, že nejvíce odebraných vzorků u zahraničních potravin pochází právě z polských výrobků Z tabulky přiložené k dopisu však vyplývá, že u zahraničních potravin letos pocházelo nejvíce odebraných vzorků skutečně z Polska

Z přiložené tabulky vyplývá, že české dozorové orgány letos odebraly přes 32 tisíc vzorků potravin od českých výrobců. Z Polska pocházelo 4,5 tisíce odebraných vzorků. To je zhruba o 1 400 více než z Německa a dvojnásobné množství než ze třetího Španělska.

Polské zboží figuruje z pohledu celkově odebraných vzorků na druhém místě i v období od 7. srpna, tedy od chvíle, kdy Rusko vyhlásilo sankce na dovozy vybraných potravin ze Západu.

"Ministru Sawickému předkládám statistický přehled jako důkaz toho, že Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce nekontrolovaly polské potraviny nebo potraviny dovážené z Polska více než z jiných zemí," uvedl Jurečka v tiskové zprávě. Z čísel je podle ministra zemědělství vidět, že české dozorové orgány více kontrolovaly například potraviny z Německa, Nizozemska nebo Belgie.

Poláky v pondělí pobouřilo nařízení, které mělo podle ČTK požadovat bedlivější kontroly potravin z Polska než z dalších zemí. Česká strana možnou diskriminaci polských producentů popírá.

 

Zdroj: ČTK

Český ministr zemědělství napsal Polákům, že se potraviny z jiných zemí kontrolují více Foto: ČTK: Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDÚ-ČSL)

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.