Česká letiště dnes zahajují kontroly kvůli ebole

Letiště v České republice začala dnes v 8:00 kontrolovat pasažéry mezinárodních letů kvůli riziku rozšíření viru ebola. Cestující z Guineji, Libérii či Sierry Leone budou muset podstoupit zdravotní pohovor a vyplnit informační příletovou kartu. 

Na pražském Letišti Václava Havla budou lidé s rizikovým pobytem podstupovat zdravotní kontrolu po příletu. Na méně frekventovaných letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně v případě potřeby prověří zdravotní stav pasažéra příslušná hygienická stanice.

Pasažéři vyplní příletovou kartu, do které uvedou nejen osobní údaje, ale nově i infromaci, zda v předchozích 42 dnech pobýval v rizikových zemích západní Afriky, ale i kde bude pobývat v Česku v následujících 42 dnech, případně kdy v tomto intervalu chce odcestovat.

Vstupní kontroly na letištích již zavedly USA, Kanada a v Evropě Francie a Británie. V Česku jejich zavedení schválila bezpečnostní rada státu. Vytištěno pro první tři týdny je 300 tisíc karet za 100 tisíc korun. 

Kdo kartu nevyplní, dopustí se přestupku a může mu být uložena pokuta až 10 000 korun. Šíření eboly je podle trestního zákoníku trestné, přičemž trestného činu se lze dopustit i z nedbalosti.

Zdroj: ČTK

Česká letiště dnes zahajují kontroly kvůli ebole Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.