Český herní průmysl expanduje, trnem v oku je nedostatek zkušených vývojářů

Českému hernímu průmyslu se daří jak na poli mobilních her, tak především v oblasti her pro osobní počítače. Obrovskou expanzi ale podle Lubora Kopeckého z organizace České hry brzdí nedostatek zkušených vývojářů. 

V České republice působí v současnosti kolem 40 vývojářských studií. V tuzemsku dosahuje podle Kopeckého obrat kolem 2,5 až 3 milionů korun. Tento sektor zaměstnává v současnosti 1100 vývojářů.

„Co se týká prodejnosti, tak tam nemáme žádná konkrétní čísla. Víme ale, že hry od českých studií hraje přibližně okolo deseti milionů hráčů po celém světě,“ řekl Kopecký na rádiu Zet.

Ve srovnání se zahraničím si český herní průmysl vede dobře. Před námi stále sice je Německo nebo Polsko, ale ostatní země regionu jako Slovensko, Maďarsko a Rakousko za Českou republikou zaostávají. O česká vývojářská studia mají zájem i zahraniční vývojáři. „Jinak je to ale tak, že zahraniční investoři se většinou poptávají po investicích do studií, která už investice nepotřebují. Určitě je tady obrovská poptávka od zahraničních investorů, ale je jen málo studií, která mají za sebou natolik úspěšná díla, aby je zaujaly,“ uvedl Kopecký. 

Nejúspěšnějšími hrami poslední doby jsou především DayZ od studia Bohemia Interactive. Podle Kopeckého jde rovněž o hru Samorost 3 od tvůrců Amoneta Design. Herních titulů je ovšem celá řada a je těžké vyzdvihovat pouze některé z nich. Kvalitu nepředstavují ale pouze hry pro osobní počítače. Úspěch zaznamenaly totiž i hry pro mobilní zařízení. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Luborem Kopeckým z organizace České hry. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Český herní průmysl expanduje, trnem v oku je nedostatek zkušených vývojářů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

    Komerční sdělení ·

    Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

  2. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

    Společnost ·

    Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.