Český generál Petr Pavel přebírá funkci předsedy Vojenského výboru NATO

Český generál Petr Pavel v pátek v Bruselu přebírá druhou nejvyšší funkci ve velení Severoatlantické aliance. Bývalý náčelník českého generálního štábu bude zastávat funkci předsedy Vojenského výboru NATO a stane se tak vůbec prvním zástupcem nových členských zemí na takto významné pozici.  

Třiapadesátiletý Pavel byl do funkce zvolen už loni na podzim a nahradí v ní dánského generála Knuda Bartelse. Symbolický start Pavlovy kariéry ve velení aliance se v Bruselu odehrál už ve čtvrtek, kdy mu hodně štěstí popřáli český premiér Bohuslav Sobotka i ministr obrany Martin Stropnický.

Česko, které Pavla do druhé nejvyšší alianční funkce nominovalo, hradí náklady na zabezpečení jemu i jeho týmu. Ročně by to mělo být až 90 milionů korun. Předseda výboru má k dispozici štáb, který je obsazován národním i mezinárodním personálem. Pavel už dříve sdělil, že si do Bruselu vezme několik českých spolupracovníků. Půjde o šest bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, do aliance ale zamíří i skupina vojenských policistů, kteří se budou starat o jeho bezpečnost.

Mandát v čele vojenského výboru je tříletý a může být prodloužen. Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka aliance.

 

Zdroj: ČTK

 

Český generál Petr Pavel přebírá funkci předsedy Vojenského výboru NATO Foto: ČTK/Dospiva Jakub - P. PAVEL a M. STROPNICKÝ

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.