České firmy v rámci střední Evropy bodují, velký progres zaznamenaly české e-shopy

Výzkum společnosti Deloitte ukázal, že téměř každá sedmá společnost z Česka figuruje v žebříčku TOP 500 firem s nejvyššími tržbami ve střední Evropě. Nejúspěšnější firmou je již šestým rokem v řadě Škoda Auto. Ta se umístila na třetí příčce. V první dvacítce figurují rovněž ČEZ, Agrofert, RWE a Foxconn. Analytik firmy Deloitte Radovan Fišer na rádiu Zet říká, že největší progres letos zaznamenaly české e-shopy. Alza se jako první e-shop dostala do žebříčku TOP 500. Příští rok by se tam měl dostat i Mall.cz. 

První příčky středoevropského žebříčku obsadily energetické a průmyslové společnosti. Středoevropské ekonomiky se sobě navzájem podle Fišera podobají. Česká republika ovšem trochu více vyčnívá v podílu ve strojírenství. Obrovskou část v žebríčku TOP 500 zaznamenávají české firmy spojené s automobilovým průmyslem. Nejde tak výhradně o samotné automobilky ale i o společnosti, které vyrábějí náhradní díly.

„Pokud bychom měli jmenovat jedno téma v českém žebříčku, tak bychom jmenovali e-shopy. Konkrétně by se jednalo o internetový obchod Alza.cz, který se jako první český e-shop dostal do žebříčku TOP 500. Očekáváme, že příští rok se tam dostane i Mall.cz. E-commerce bychom viděli jako zásadní trend letošního roku a očekáváme, že to bude velký trend i do budoucna,“ řekl na rádiu Zet Fišer. Další trendy sektorem je pak oblast online sázek. Jejich počet v žebříčku rovněž překročil úroveň oproti minulým rokům.

„Pokud bych měl jmenovat jeden sektor, kterému se dařilo méně, tak bych jmenoval benzínky a zpracovatele ropy. Ti trpěli tím, že v roce 2015 byly přece jen nižší ceny ropy, benzinu a dalších odvozených produktů,“ uvedl Fišer. 

 

 

Článek obsahuje úryvky z rozhovoru s analytikem firmy Deloitte Radovanem Fišerem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

České firmy v rámci střední Evropy bodují, velký progres zaznamenaly české e-shopy Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.