České firmy mají zájem o jiné daňové ráje, nizozemské zákony přestávají být výhodné

V loňském roce poprvé po deseti letech klesl počet českých firem v daňových rájích. Analytik ze společnost Akcenta Miroslav Novák ale říká, že tuto informaci nelze ověřit. Podle něj se spíše zpomalil růst fyzických osob nebo firem se sídlem v Nizozemsku nebo Lucembursku - tuzemské nejoblíbenější daňové ráje. V současnosti dochází k přeskupení uvnitř daňových rájů. Svoji pozornost začínají získávat země, jako jsou Kypr nebo Spojené státy.  

Odliv společností ze zemí, jako je Nizozemsko nebo Lucembursko, souvisí s drobnými úpravami daňových zákonů. K těmto změnám dochází v posledních letech. Napomáhat tomu může rovněž tlak ze strany mezinárodních institucí, mezi něž patří Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nebo Mezinárodní měnový fond (MMF). „Jde i o negativní vztah k daňovým rájům ze skupiny zemí G20. Z tohoto pohledu výhody, které Nizozemsko nabízelo ještě před deseti lety, již nejsou z pohledu českých podnikatelů až tak výhodné a dochází k určitému znevýhodnění,“ řekl Novák na rádiu Zet.

Podnikatele k založení firmy v daňových rájích vedou podle Nováka dva faktory. Na jedné straně jsou legální a na druhé nelegální úmysly. V prvním případě firmy chtějí daňovou optimalizaci nejenom z pohledu nízkých daní. „Jde například o právní prostředí, nízkou administrativu, ochranu investic, vysokou finanční infrastrukturu nebo rychlou právní vymahatelnost. Jsou to většinou věci, proti kterým většinou nelze nic namítnout a které jsou čistě legální,“ uvedl Novák.

Související: „Daňové ráje vznikají proto, že existují daňová pekla,“ říká Josef Tětek

Další firmy nebo fyzické osoby své podnikání v daňových rájích registrují kvůli nelegálním pohnutkům. V jejich úmyslu je zajištění anonymity majitele, nebo vyprání špinavých peněz získaných z nelegální činnosti. „Tyto daňové ráje často mají velmi nízké korporátní daně a platí se tam spíše nějaký nízký poplatek. Spíše země karibské oblasti pokrývají zejména hlavní důvod, řekněme spíše nelegální, kde je brán zvýšený důraz na anonymitu,“ informoval Novák. 

 

 

Celý rozhovor s  analytikem ze společnost Akcenta Miroslavem Novákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

České firmy mají zájem o jiné daňové ráje, nizozemské zákony přestávají být výhodné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon pomalu ztrácí Indii

    Byznys ·

    Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.