Česká firma se sídlem v daňovém ráji je o 30 % rizikovější než běžná tuzemská společnost

České firmy se sídlem v daňovém ráji jsou v průměru o 30 procent rizikovější než celková populace tuzemských firem. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode. Tyto firmy ve srovnání s ostatními vykazují horší platební morálku, jsou více ekonomicky nestabilní, méně ziskové a mají tendenci se zadlužovat cizím kapitálem. 

„Udělali jsme komplexní analýzu právě nad touto subpopulací daňových rájů. Jednalo se zhruba o sedm a půl tisíce firem, které zhodnotil náš skóringový model,“ popisoval na rádiu Zet autor analýzy Michal Řičař. Skóringový model hodnotí rizikovost podle určitých faktorů a finančních ukazatelů, jako jsou aktiva, tržby, cashflow, ziskovost a další. „Všechny tyto ukazatele nás vedli k jednoznačnému závěru, že byť jsou firmy, jež mají sídlo v daňových rájích obrovské…, tak mají poměrně nízkou ziskovost, když to srovnáme s průměrnou českou firmou,“ řekl Řičař.

Průzkum došel také k další nezvyklosti a to k té, že tyto firmy mají poměrně velké zadlužení cizím kapitálem. „To znamená, že si půjčují peníze od bank, cizích nebo sdružených subjektů. Tímto kapitálem z extrémní části financují svůj ekonomický chod, což jak víme, je velmi rizikové a nestandardní ekonomické chování,“ vysvětluje analytik.

Jako nejrizikovější vyšel z průzkumu samosprávný britský korunní závislý ostrov Man spolu se souostrovím Seychely, Panamou a Bahamami. „Majitelé primárně zakládají v těchto maličkých státech tyto firmy, respektive využívají je jako vlastnickou strukturu k tomu, aby více optimalizovali svůj zisk,“ uvedl Řičař. Na druhou stranu státy jako Kypr nebo Nizozemí vyšly jako nejméně rizikové. „Zde nedochází k takovému ekonomickému vychýlení. Vstupují sem jiné faktory s nimiž subjekty zakládají firmy právě tam. Například vyšší míra jistoty z hlediska legislativy,“ uvedl analytik. Tyto země, které průzkum vyhodnotil jako méně rizikové, budou fungovat spíše jako jakési jistotní faktory.

 

 

Celý rozhovor s  s autorem analýzy Bisnode Michalem Řičařem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Česká firma se sídlem v daňovém ráji je o 30 % rizikovější než běžná tuzemská společnost Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Fotogalerie: Historie americké vlajky

    Společnost ·

    Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.