Český export letos dosáhne rekordního objemu, poklesu vývozu do Ruska navzdory

Český export letos dosáhne rekordní hodnoty 3,8 bilionu korun, odhadují Svaz průmyslu a dopravy a Asociace exportérů. Meziročně tak půjde o šesti až sedmiprocentní nárůst. Důvodem má být zejména růst objemu vývozu aut a automobilových dílů. Další růst si exportéři slibují i od znovuotevření trhů, jako jsou Írán a Kuba, kde měly v minulosti české produkty dobrou pověst. Nejvíce nových zakázek však vývozci očekávají od Německa a Slovenska. Výrazně naopak poklesne obchodní výměna s Ruskem.

Od ledna do května vzrostl vývoz tuzemských firem meziročně o 6,7 procenta. Předpověď Svazu průmyslu a dopravy počítá s letošním celkovým růstem vývozu o šest procent. „Ale pokud se i v druhé polovině roku podaří udržet oživení poptávky po českém zboží a službách na klíčovém evropském a zejména německém trhu, nelze vyloučit ani nárůst někde mírně pod deseti procenty,“ uvedl ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin.

Asociace exportérů očekává letošní export rekordní s růstem zhruba o pět procent. ČTK to sdělil místopředseda asociace Otto Daněk. Struktura exportu se podle něj zásadně nezmění, poroste podíl vývozu automobilů.

Mezi nejvýznamnější exportní destinace patří Německo, Slovensko, Velká Británie, USA, Francie a Polsko. Do Německa míří přibližně třetina celkového českého exportu. Pořadím exportních destinací zamíchá hlavně „vypadnutí“ Ruska z první desítky. Meziroční pokles exportu do Ruska znamená zvýšení procentuálního podílu českého exportu do zemí Evropské unie na více než 83 procent. Jde tak o posílení závislosti českého exportu na úspěšnosti nebo neúspěšnosti ekonomik zemí EU.

„Z pohledu našich exportérů budou určitě velmi zajímavé nově otevřené destinace, jako jsou Írán a Kuba. České zboží má na těchto trzích velmi dobrou dlouholetou tradici, takže není důvod neuspět. Nemyslíme si však, že tyto dvě země nějak zásadně ovlivní exportní statistiky za rok 2015,“ dodal Martin. Podle Asociace exportérů poroste podíl Německa a Slovenska, naopak významně propadne Rusko. Další vývoj bude souviset s politickou situací v problematických zemích, a to v severní Africe, na Středním východě, ale i v Řecku.

Ve struktuře vývozu posiluje vývoz automobilů, trvale vysoký a také rostoucí je podíl vývozu strojírenských výrobků i výrobků z oblasti elektrotechniky.

Loni dosáhl objem tuzemského vývozu 3,6 bilionu a dovoz 3,17 bilionu korun. Od roku 1989 klesla významněji hodnota exportu pouze během krize v roce 2009, kdy se meziročně snížila o 13 procent.. Dlouhodobě vývoz stále roste.

 

Zdroj: ČTK

 

Český export letos dosáhne rekordního objemu, poklesu vývozu do Ruska navzdory Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.