„Český export by mohl být ambicióznější. Hlavně co se týče výzkumu a vývoje,“ říká D. Marek

Navzdory příznivým statistikám zahraničního obchodu, které minulý týden zveřejnila Česká národní banka, by mohl být český export ještě ambicióznější. V pořadu Alter Eko to řekl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Podle něj by měly být v exportní produkci více zohledněny faktory výzkumu a vývoje. Česká republika v tomto ohledu výrazně zaostává a zůstává „montovnou“ globálních firem.

Za stále zlepšujícími se výsledky stojí podle Davida Marka modernizace české ekonomiky. „To, že česká ekonomika dosahuje vyšších a vyšších přebytků zahraničního obchodu je z dlouhodobého pohledu dáno tím, že se na začátku minulé dekády výrazně investovalo do obnovení strojního vybavení, stejně tak se změnily postupy řízení firem,“ řekl hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte Pavlu Hnátovi z fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. Podle Marka na výsledky působily i krátkodobé faktory, jako je oslabení kurzu koruny.

Hlavní ekonom Deloitte také řekl, že přidaná hodnota českého zahraničního obchodu sice roste, ale ne příliš ambiciózně. „Mohli bychom být ambicióznější a v naší exportní produkci by mohly být více zohledněny faktory výzkumu a vývoje. To nám stále chybí. Česká republika dlouhodobě v této oblasti málo investuje.“ Česko je tak bohužel spíše montovnou globálních firem, než kreativním tvůrcem.

Marek ale věří, že by Česká republika mohla dosáhnout na lepší zahraniční investice, které budou vyžadovat vyšší přidanou hodnotu. „Málokdo možná zaznamenal, že v klasifikaci trhů Česká republika v reportech Mezinárodního měnového fondu přeskočila do kategorie rozvíjejících zemí... už jsme řazeni do stejné kategorie jako Německo, Francie, Velká Británie.“ Na finančních trzích je ale Česká republika klasifikována stále jako rozvíjející se ekonomika, podotkl Marek.

Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v červnu v přebytku 13,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb byla v červnu v přebytku 29,9 miliardy a vyplacené dividendy dosáhly 17,1 miliard korun. Saldo převodů z rozpočtu EU do České republiky je aktivní ve výši 2,8 miliardy korun. Na kapitálovém účtu jsou zahrnuty příjmy z rozpočtu EU v objemu 47,7 miliardy.

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

„Český export by mohl být ambicióznější. Hlavně co se týče výzkumu a vývoje,“ říká D. Marek Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Škoda Auto vstoupí na jihokorejský trh

    Byznys ·

    Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto plánuje ještě letos vstoupit na jihokorejský trh. Informoval o tom server E15.cz s odvoláním na jihokorejský deník The Korea He…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.