Česká ekonomika bude letos růst pomaleji, důvodem je slabší příliv prostředků z fondů EU

Zimní makroekonomická prognóza zveřejněná Evropskou komisí ukázala na to, že česká ekonomika vykáže v roce 2016 růst HDP na úrovni 2,3 procent. Oproti minulému roku s předpokládaným růstem o 4,5 % je to přitom výrazné zpomalení. Hlavní ekonomik Generali Investments CEE Radomír Jáč na rádiu Zet říká, že důvodem zpomalení je slabší příliv prostředků z fondů Evropské unie. Dobře by si měla vést naopak podle Jáče spotřeba domácností.

V roce 2015 přišly z fondů EU do České republiky nezvykle vysoké částky. Loňský rok totiž představoval poslední možnost čerpat peníze alokované do programového období pro roky 2007 až 2013. Z toho byly poté financovány investiční výdaje.

„Na druhou stranu by si velmi dobře měla vést spotřeba domácností. Tam Evropská komise očekává zachování růstu blízko třem procentům. Tato prognóza je spojena s předpokladem dalšího zlepšování situace na trhu práce a také s velmi nízkou inflací,“ řekl Jáč.

Nízkou inflaci drží nízká cena komodit a nízké ceny ropy. I v roce 2016 se tak podle Jáče bude inflace pohybovat jenom mírně nad nulou. Jde přitom o jeden z faktorů, který povede spotřebu domácností k příznivého růstu.

Inflace bude růst ruku v ruce s rostoucí cenou ropy. Růst „černého zlata“ by měl přitom vliv i na samotnou domácí poptávku. Skokový nárůst cen ropy by totiž znamenal zdražení pohonných hmot a to by se poté projevilo právě na vyšší inflaci.

„Samozřejmě by to byla negativní zpráva pro peněženky domácností v české ekonomice, ale koneckonců pro podnikovou sféru. Zpomalil by se růst domácí poptávky a zpomalil by se také předpokládaný růst Hrubého domácího produktu,“ sdělil Jáč na rádiu Zet.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE je ale velmi nepravděpodobné, že letos ke zdražení ropy dojde. Momentálně to totiž vypadá tak, že ceny ropy setrvají na nízké cenové hladině i v letošním roce.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru hlavním ekonomem Generali Investments CEE Radomírem Jáčem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Česká ekonomika bude letos růst pomaleji, důvodem je slabší příliv prostředků z fondů EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.