České domácnosti se loni zadlužily o 96 miliard korun

Dluhy českých domácností za loňský rok vzrostly o necelých 96 miliard korun. Lidé koncem prosince dlužili bankám a finančním institucím téměř 1,428 bilionu korun. Zadlužení stouplo i za samotný prosinec, a to o 7,6 miliardy korun. Údaje vycházejí z informací zveřejněných Českou národní bankou. Meziročně stoupla i zadluženost podniků, oproti listopadu ale klesla.

Firmy na konci prosince dlužily bankám přes 1,192 bilionu korun, meziročně zhruba o 94 miliard více, proti listopadu o 41 miliard korun méně.

Nejvíce k zadlužení domácností podle partnera v oddělení Auditorských služeb PwC ČR Marka Richtera přispívají úvěry na bydlení. „Tento růst však brzdí nedostatečná nabídka kvalitních nemovitostí na realitním trhu. Stejně tak část rostoucí spotřeby domácností je financována úvěry. Vyhlídky na letošní rok jsou příznivé, a tak očekávám, že mírný růst zadlužení můžeme očekávat i letos,“ uvedl. Zadlužení podniků pak podle něj ukazuje jejich pozitivní výhled do budoucna a ochotu investovat do svého růstu.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo přes 1,754 bilionu korun, od listopadu se objem vkladů zvýšil o necelých 34 miliard korun. Meziročně byl vyšší o 221 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti na konci roku uloženo necelých 239 miliard korun, tedy přibližně o 3,2 miliardy více než o měsíc dříve. Proti loňskému prosinci tyto vklady klesly zhruba o 40 miliard korun.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech klesl v prosinci na necelých 976 miliard korun z listopadových 1,011 bilionu korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo necelých 10 miliard korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

 

 

Zdroj: ČTK

České domácnosti se loni zadlužily o 96 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.