České domácnosti přicházejí špatným rozložením investic o miliardy

České domácnosti by mohly lepším hospodařením s penězi ročně získat navíc až 14 miliard korun. Musely by však lépe volit investice. Vyplývá to z Indexu finanční dospělosti, který představila investiční společnost Generali Investments CEE. Češi jsou podle analytika Generali Investmens Martina Pohla oproti zemím západní Evropy konzervativní a nezkušení na poli finančních produktů.

Index finanční dospělosti pracuje s daty České národní banky, konkrétně s informacemi o finančních účtů. „To jsou de facto bilance domácností, kde jsou finanční aktiva a finanční závazky,“ řekl na rádiu Zet Pohl.

Podle něj z těchto údajů vyplývá, že jsou Češi spolu s ostatními zeměmi střední a východní Evropy ve svém rozhodování hodně konzervativní a opatrní. „Téměř dvě třetiny finančních aktiv jsou uloženy ve formě depozit a hotovosti. Češi mají velmi nízký podíl akcií a investičních fondů, ale i relativně nízký podíl produktů jako je penzijní pojištění nebo životní pojištění,“ řekl. To naznačuje i infografika níže, která srovnává rozložení aktiv Čechů a Němců.

 

Tyto nedostatky jsou ale podle Pohla dány zejména zvyklostí. „Ještě nemáme dostatečně dlouhou historickou zkušenost s finančními produkty. Zároveň naši relativně mladou zkušenost poznamenaly finanční krize,“ uvedl. Přesto přiznává, že se díky příznivému ekonomickému vývoji situace zlepšuje. Klesá nezaměstnanost, klesají úrokové sazby. To všechno podle Pohla dohání investory k větším alternativám jako jsou investiční fondy.

Kdyby se ale podle Pohla struktura financí domácností změnila na standard, který odpovídá zvyklostem západních zemí, tak by jim to přineslo navíc až 14 miliard korun ročně.

 

 

Celý rozhovor s analytikem Martinem Pohlem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

České domácnosti přicházejí špatným rozložením investic o miliardy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.