České domácností víc spoří, než investují. Oproti východním státům jsou méně zadluženy

Češi jsou často označováni za „šetřílky“. K tomu se pojí zarytá konzervativnost a opatrnost. V pořadu Alter Eko o tom hovořila hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová s hlavním ekonomem UniCredit Bank Pavlem Sobíškem. Spoření pak podle Sobíška převyšuje investice. Oproti ostatním východoevropským státům jsou Češi ale méně zadluženi. 

„Více spoříme, než investujeme. Myslím, že tak to zůstane po delší dobu. Míra úspor činí zhruba 12 procent a míra investic zhruba 8 procent. V té míře investic se přece jenom pohybujeme kupředu. Oproti době v letech 2012 až 2013 jsme začali investovat výrazně více. Zejména to bylo potom do nemovitostí,“ řekl Sobíšek na rádiu Zet.

Z aktuálních dat ke konci června vyplývá, že objem úvěrů, které české domácnosti načerpaly na bydlení, překročil magickou hranici jednoho bilionu korun. Podle Sobíška je to dané dlouhodobou tendencí v zájmu o vlastnické bydlení. Dalším důvodem jsou pak příznivé sazby hypoték.

„Toho domácnosti využívají leckdy nejenom k vyřešení vlastního bydlení, ale také k uložení přebytečných úspor do něčeho, co je hmotné. To znamená do nějaké nemovitosti. Nemovitost může přinést i nějaké přilepšení k disponibilním příjmům do budoucna,“ sdělil Sobíšek.

Menší zadlužení oproti ostatním východoevropským státům

Ukazatel takzvaného finančního bohatství finančních aktiv domácností se v českých domácnostech pohybuje na úrovni 80 procent domácího produktu. Toto číslo nás přitom posouvá na špičku střední a východní Evropy. Před námi je už pouze Chorvatsko.

„Zároveň platí, že se oproti jiným národům méně zadlužujeme. Existuje totiž ještě ukazatel čistého finančního bohatství, kdy se od celkového majetku odečítají půjčky. V tomto ukazateli jsme na tom z hlediska střední a východní Evropy ještě lépe,“ informoval Sobíšek.

Ve srovnání s vyspělejšími západními státy jsme ale stále ještě výrazně pozadu. Ta doba, ve které Češi akumulují finanční bohatství, je totiž relativně krátká. V porovnání s Německem nebo Rakouskem je naše finanční bohatství zhruba 2,5x nižší. 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

České domácností víc spoří, než investují. Oproti východním státům jsou méně zadluženy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V Londýně otevřeli první restauraci nabízející jídlo z 3D tiskáren

  Byznys ·

  V Londýně koncem července na několik dní otevřela první restaurace na světě, jež zákazníkům nabízí jídla „vytištěná“ na 3D tiskárnách. Podnik s názvem 

  Cena americké ropy WTI kvůli obavám z nadbytečných dodávek surovin klesla pod 40 dolarů

  Byznys ·

  Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) včera klesla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se propadla pod částku 40 dolarů za barel. Investoři se o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.