„České daňové právo je na tom špatně z hlediska předvídatelnosti,“ říká T. Hlaváček

Česká republika má ve srovnání se zahraničím velmi nízkou úroveň předvídatelnosti vývoje daňových úprav. Novely jsou rozsáhlé a na jejich prostudování před tím, než vstoupí v účinnost, nedává česká vláda žádný prostor. V pořadu Zet Light to na rádiu ZET řekl daňový poradce Tomáš Hlaváček.

Bývalý partner advokátní kanceláře White&Case Tomáš Hlaváček se rozhodl založit si svou vlastní praxi daňového poradenství. Přestože byla změna ve způsobu práce náročná, rozhodnutí nelituje. „Výhoda privátní praxe je, že mohu mnohem více ovlivnit pro koho a za jakých podmínek pracuji, než ve velké společnosti,“ tvrdí Hlaváček. O tom, jak si stojí daňové poradenství v České republice, ale i o pracovních zkušenostech a zálibách mluvil s Tomáš v pravidelném pořadu Zet Light s bývalým generálním ředitelem Investiční společnosti České Spořitelny Martinem Burdou.

Jaký byl přechod z pozice partnera White&Case do vlastní praxe?

Náročný. Dlouho jsem o tom přemýšlel, než jsem se rozhoupal a rozhodl se odejít. Změna způsobu fungování po asi 17 letech byla pro mě samotného velká. Musel jsem si připravit spoustu věcí a rozmyslet, jak vůbec dělat svoji práci dál. Jakým způsobem, pro jaké klienty, s jakými lidmi. Dnes ale v žádném případě nelituji a už bych určitě zpátky do velké korporace jít nechtěl.

Moje laická představa je taková, že daňovým poradcům se nejlépe daří v zemích, kde jsou komplikované daňové zákony. Jak si stojí Česká republika? Jsme rájem pro daňové poradce?

Myslím si, že v České republice nemáme daňové zákony extra komplikované. Naopak bych řekl, že v některých věcech by si ta úprava zasloužila jít do většího detailu než dnes je. To, co si myslím, že je ve srovnání se zahraničím na poměrně nízké úrovni, je velmi malá předvídatelnost daňového práva a očekávaných změn.

Typickou situací je, že často velmi rozsáhlá novela daňových zákonů se schvaluje v období Vánoc s účinností od příštího roku. Pak neexistuje v zásadě žádný prostor na přípravu a možnou reakci pro subjekty, kterých se změna týká. Naopak to, co vídám v zahraničí je, že se novela schválí s ročním předstihem a všichni si pak mohou podrobně v klidu nastudovat, co to pro ně bude znamenat a připravit se na to.

Lepší se u nás situace z hlediska předvídatelnosti nebo transparentnosti vývoje daňových úprav?

Mám pocit, že kdokoliv vede ministerstvo financí, které je zodpovědné za přípravu daňových zákonů, tak deklaruje snahu to zlepšit. Zatím se to ale příliš nedaří.

Vraťme se ještě k vaší privátní praxi. Setkal jste se s nějakými kuriozitami, kdy chtěl někdo poradit v nestandardní záležitosti? Stalo se vám, že jste odmítl klienta?

Musím zaklepat. Většina mých klientů, jsou standardní klienti, klienti se kterými pracuji rád. Koneckonců to je výhoda privátní praxe, když mohu mnohem více ovlivnit pro koho a za jakých podmínek pracuji, než ve velké společnosti. Asi nejkurióznějším potenciálním klientem, kterého jsem potkal, byla společnost, která pořádala konference v oblasti erotického průmyslu. Tam jsem nakonec po důkladném zvážení spolupráci s nimi zdvořile odmítl.

Záznam nejnovějšího dílu pořadu Zet Light s Tomášem Hlaváčkem, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light najdete ZDE.

Zdroj: Zet

Tomáš Hlaváček · Zdroj: Archiv Tomáše Hlaváčka

„České daňové právo je na tom špatně z hlediska předvídatelnosti,“ říká T. Hlaváček Foto: Archiv Tomáše Hlaváčka

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.