Česká armáda plánuje pokračovat v misích v Afghánistánu, Mali a na Sinaji

Česká armáda chce v letech 2015 a 2016 pokračovat v misích v Afghánistánu, Mali a na Sinaji. Na rok 2016 opět zvažuje, že nabídne NATO hlídání vzdušného prostoru některého ze spojenců, tedy pravděpodobně nad Pobaltím nebo Islandem.

Podle ministra obrany Martina Stropnického ministerstvo počítá s tím, že se čeští vojáci budou i nadále účastnit spojenecké mise v Afghánistánu, a to nejvýše v současném rozsahu do 300 lidí. „Dovedu si představit ještě nějaká zpřesňující jednání. Je možné, že participace bude o něco menší, určitě nebude větší,“ řekl Stropnický.

Účast vojáků bude záviset také na dohodě mezi Afghánistánem a USA. Americký prezident Barack Obama oznámil, že má v plánu ponechat po roce 2014 v Afghánistánu 9800 amerických vojáků. Bezpečnostní dohodu bude muset schválit nový afghánský prezident.

Ve stejném rozsahu by chtěl Stropnický prodloužit misi v rámci EU v Mali, kde nyní může působit až 50 českých vojáků, fyzicky je ale přítomno 38 českých vojáků. „Vždycky se to číslo nadsazuje proto, aby tam byla určitá rezerva,“ poznamenal Stropnický. Přítomnost armády do konce tohoto roku ve středu schválila Sněmovna. Nyní je v Bamaku 34 vojáků v jednotce, která hlídá velitelství celé operace. Další čtyři vojáci na výcvikové základně trénují místní ozbrojené síly, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země.

Podle Pejška se nadále počítá i s pozorovatelskou misí na Sinaji a zvažuje se, že česká armáda opět nabídne spojencům z NATO v roce 2016 hlídkování stíhaček Gripen. Čeští piloti v minulosti hlídali nebe nad Pobaltím a nad Islandem.

Čeští vojáci působí na Sinaji v rámci mise Mnohonárodních sil a pozorovatelů (MFO), v níž se podílí na kontrole dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. Česko působí v misi MFO na Sinaji od roku 2009 a nyní tam má 14 vojáků.

Stropnický chce mít o účasti v misích jasno do zářijového summitu NATO.

Zdroj: ČTK

Česká armáda plánuje pokračovat v misích v Afghánistánu, Mali a na Sinaji Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.