Červnové zvýšení úrokových sazeb v USA považuje většina členů Fedu za předčasné

Většina členů měnového výboru americké centrální banky (Fed) považuje plán zvýšení úrokových sazeb již v červnu za předčasný. Členové však zároveň očekávají, že americká ekonomika překoná zimní útlum. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání výboru z konce dubna. Úrokové sazby v USA jsou od roku 2008 na takzvané technické nule, odkud už nemohou dále klesnout. 

S návrhem zvýšit úrokové sazby v polovině roku přišel Fed v březnu. Již tehdy se členové Fedu rozdělili na dva názorové tábory. Více se o březnovém zápisu dočtete zde.  Podle dubnového zápisu se také „někteří“ členové výboru domnívají, že ekonomika bude připravena už na červnové zvýšení úroků z nynější nulové úrovně. „Mnozí účastnici však označili za nepravděpodobné, že údaje, které budou v červnu k dispozici, poskytnou dostatečné potvrzení, že jsou splněny podmínky pro zvýšení (sazeb),“ uvedl Fed.

Většina členů výboru předpokládá, že ekonomika se po zimě zotaví a situace na trhu práce se začne opět zlepšovat. Vyjadřovali ale také obavy z hospodářského vývoje v Číně a situace v Řecku a zklamání z toho, že výrazný pokles cen ropy neposílil spotřebitelské výdaje tak, jak Fed čekal. Zápis se rovněž zmínil o zvýšených otřesech na trzích dluhopisů a riziku nárůstu dlouhodobých tržních úroků poté, co začne Fed zvyšovat své krátkodobé sazby.

Fed od prosince 2008 drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta a donedávna podporoval ekonomiku rozsáhlými nákupy dluhopisů a dalších aktiv. Loni ale program nákupů dluhopisů ukončil a od té doby naznačuje, že se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006. Podmiňuje to ale dalším zlepšováním trhu práce a jasnými známkami zvyšování nynější nízké inflace.

Mírná většina obchodníků na finančních trzích nyní podle agentury Reuters odhaduje první zvýšení úroků na prosinec, menšina se kloní k září, zatímco červnu se dávají pouze malé šance. V dubnu Fed zhoršil hodnocení stavu ekonomiky a upozornil hlavně na to, že se zpomalil hospodářský růst, polevily firemní investice a snížil se vývoz.

Na rádiu ZET v pořadu Investice ZET řekl také ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák to, že se nedomnívá, že Fed 30. června zvýší úrokové sazby. Psali jsme o tom zde.

Ekonomika USA v prvním čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zpomalila roční růst na 0,2 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za poslední rok. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla ročním tempem 2,2 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Červnové zvýšení úrokových sazeb v USA považuje většina členů Fedu za předčasné Foto: shutterstock.com - Fed

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.