Čerstvé zprávy z katalánské fronty

Katalánsko čekají 21. prosince velmi očekávané předčasné volby. O co v těchto volbách půjde, jaké strany mohou uspět a jak se k předčasným volbám Katalánsko vlastně dostalo? 

Cesta k posílení separatistických tendencí v Katalánsku nebyla jednoduchá. Před rokem 2010 samostatnost Katalánska podporovalo jen zhruba 20 % obyvatel, v roce 2013 však podpora dosáhla zatím nejvyššího čísla a to 49 %, nyní by dle průzkumů katalánského Centra pro výzkum veřejného mínění samostatnost podpořilo necelých 40 % obyvatel. Zajímavá jsou i čísla, která vychází z průzkumu, kde dostali respondenti na výběr pouze jednoduchý binární výběr - zda chtějí odtržení Katalánska či jeho setrvání se Španělskem. Zde řeklo 48,7 % respondentů, že chtějí od Španělska pryč. 43,6 % bylo proti.

Za zvýšenými čísly těch, kteří podporují separatistické tendence je jak světová finanční krize a nástup Hnutí za nezávislost, které se právě uprostřed této krize objevilo, tak především chování Madridu. Lidová strana, která nyní jako menšinová vláda vede Španělsko, začala právě v roce 2010 postupně snižovat pravomoci katalánského autonomního regionu tím, že zrušila řadu zákonů přijatých katalánským parlamentem, mimo jiné i zákaz býčích zápasů.

Po katalánském referendu se však zdá, že síla různým separatistickým hnutím ubývá. Oriol Bartomeus, profesor politologie na Barcelonské autonomní univerzitě, naznačil, že katalánská hnutí ztratila sílu paradoxně po tom, co katalánský parlament jednostranně vyhlásil nezávislost na konci října. Madrid na to totiž reagoval tak, že nechal rozpustit celou vládu a některé její představitele obvinil.

Jaké výsledky lze ve volbách očekávat?

Současná čísla vycházející z předvolebních průzkumů jsou téměř totožná s čísly, která vycházela i před volbami v roce 2015, kdy nakonec proseparatistické strany získaly těsně nad polovinu hlasů a byly nuceny jít do koalice, aby mohly vládnout.

Jedním z pozoruhodných trendů těchto předvolebních průzkumů je však nečekaný vzestup liberální strany Ciudadanos. Ta je proti nezávislosti. Podle některých průzkumů to dokonce vypadá, že toto hnutí vedené 36letou Inés Arrimadasovou jednu ze dvou separatistických skupin vyřadí z prvních dvou míst. Pokud bude Ciudadanos pokračovat v současném postupném růstu, mohla by strana získat možná nejvíce hlasů ze všech.

Na každý pád se nečeká, že by některá ze stran měla získat v parlamentu většinu. Současně se předpokládá, že po volbách jako takových budou následovat týdny či měsíce povolebního vyjednávání.

Nelze také vyloučit, že celá situace skončí povolebním patem, který by nedal ani jedné ze stran jasně formulujících své cíle takovou převahu, aby se mohly věcí začít hýbat. Pak by se mohlo stát, že předčasné volby nepřinesou nic a Katalánsko i Španělsko budou dál stát proti sobě, bez vidiny rychlejší dohody, která by hojila nyní hluboké rány, které si obě strany v posledních týdnech vzájemně uštědřily.

 

Zdroj. ZET, CNN

Čerstvé zprávy z katalánské fronty Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Co prožilo Rusko v roce 2017?

  Společnost ·

  Čekání na Putina - asi tak by se dal charakterizovat končící rok na ruské politické scéně. Přinejmenším do Mikuláše - právě 6. prosince ruský prezident Vladimir Putin …

 2. Banky v Česku i letos potvrdily svou dobrou kondici

  Byznys ·

  Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě vysoce nepříznivého scénáře, který předpokládá …

 3. Jaký byl rok 2017 s Donaldem Trumpem?

  Společnost ·

  Je to již více než rok (přesně rok uplynul 8/11/17), co je Donald Trump prezidentem Spojených států amerických. Jak lze hodnotit jeho působení? Pokud se člověk prokles…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.