Černé skládky v ČR zabraly za tři roky 35 hektarů lesů

Od roku 2011 založili lidé přes 2200 ilegálních skládek, které v lesích celkově zabraly rozlohu 35 hektarů.  Státní podnik Lesy ČR vyčíslil náklady na jejich likvidaci skládek na sedm milionů korun. 

V roce 2011 podnik evidoval 850 černých skládek, předloni 635 a loni 725. Černých skládek neubývá přesto, že města a obce zřizují sběrné dvory a roste i počet kontejnerů na tříděný odpad.

„Optimističtí rozhodně nejsme. Stav v jednotlivých letech kolísá, jednou je skládek více, podruhé méně. Mírně pozitivně můžeme hodnotit snad jen skutečnost, že se na skládkách neobjevoval nebezpečný odpad, v naprosté většině šlo o odpad směsný - komunální,“ uvedl generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Původce odhozených odpadků v lesích či zakladatele černých skládek v lesích se daří odhalit jen v řádech jednotek procent, uvedl Boublík. Původce černé skládky může dostat pokutu až 50.000 korun. Podle zákona o odpadech musejí černé skládky likvidovat vlastníci pozemků na náklady původce. Hlavní tíha nákladů na odstranění černých skládek tak leží na podniku.

Zdroj: ČTK

Černé skládky v ČR zabraly za tři roky 35 hektarů lesů Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.