Erdoganův režim propustil další tisícovku státních zaměstnanců

Téměř dalších tisíc zaměstnanců turecké státní správy dostalo výpověď. Rovněž došlo k posílení moci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nad tureckou tajnou službou MIT. Ta byla posílena na základě dvou v pátek zveřejněných nařízení. Informovala o tom agentura Reuters. Nařízení vstoupilo v platnost v rámci výjimečného stavu, jež Ankara vyhlásila po loňském nezdařeném pokusu o převrat.

Od čistek, které v Turecku začaly po loňském pokusu o převrat, přišlo o práci, nebo dostalo podmínečnou výpověď již 150 tisíc státních zaměstnanců. Asi 50 000 osob, včetně vojáků a policistů, bylo odsouzeno k odnětí svobody, či stále čeká na soud.

Na základě v pátek zveřejněných nařízení bylo z různých ministerstev, veřejných institucí a z armády propuštěno zhruba 900 zaměstnanců. Nově bude rovněž zapotřebí souhlas prezidenta k tomu, aby byl šéf MIT vyšetřován nebo svědčil u soudu. Naopak bude možné vyšetřovat zákonodárce v případě podezření, že se dopustili trestného činu před či po svém zvolení.

Pokus o převrat z loňského 15. července si vyžádal 249 obětí na životech. Zabito bylo také kolem 30 osob aktivně zapojených do puče. Podle tureckých představitelů stál za zosnováním puče duchovní Fethullah Gülen, který dlouho žije ve Spojených státech. Gülen veškerá obvinění odmítá.

 

 

Zdroj: ČTK

Erdoganův režim propustil další tisícovku státních zaměstnanců Foto: photo story / Shutterstock.com.com: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.