Erdogan zahájil kampaň

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odstartoval před pěti dny svou předvolební kampaň v pobřežním městě Izmir na jihovýchodě Turecka, bašty opoziční strany CHP. Při odletu ze státní návštěvy Jižní Korey se Recep Tayyip Erdogan rovněž zmínil, že kampaň před volbami povede také v Bosně a Hercegovině. Parlamentní a prezidentské volby se budou v Turecku konat 24. června tohoto roku.

Potom co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan posunul termín řádných voleb a zkrátil tak čas nutný k přípravě na volby, se turecké strany předhání v agresivnosti a opulentnosti předvolebních kampaní. Volby se totiž uskuteční za méně než dva měsíce, politické strany se tak snaží oslovit co nejrychleji, co největší počet voličů. Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AK) prezidenta Erdogana svoji kampaň začala ve městě Izmir, baště opoziční strany CHP.

Při odletu ze státní návštěvy Jižní Korey se Recep Tayyip Erdogan rovněž zmínil, že kampaň před volbami povede také v Bosně a Hercegovině, kde se nachází velká část Turků, žijících v Evropě.

Velká turecká menšina se nachází také v Německu, Rakousku a Nizozemsku. Všechny tyto země však oznámily, že neumožní tureckým politikům předvolební kampaň na svých územích, a to s ohledem na obavy z narušení veřejného pořádku.

Vztahy Ankary a řady evropských zemí byly už v roce 2017 silně pochroumány kvůli kontroverznímu referendu z dubna minulého roku. Krátce před konáním referenda, které mělo přesunout část pravomocí do rukou prezidenta Erdogana, mělo mnoho tureckých politiků zakázáno absolvovat jakékoli veřejné mítinky na území těchto evropských států. Nizozemsko dokonce deportovalo jednoho z tureckých ministrů, což podnítilo Erdogana k tomu, aby tento nizozemský krok odsoudil jako "taktiku nacistů.“

„Věřím, že o volbách 26. června získáme rekordní volební výsledek, a to jak v prezidentských, tak v parlamentních volbách,“ řekl Erdogan na mítinku v Izmiru. Předčasné volby se v Turecku uskuteční ještě za stále platícího výjimečného stavu, který byl vyhlášen v červenci roku 2016 po neúspěšném pokusu o puč.

Erdogan vyvolal 18. dubna předčasné volby, které se budou konat více než rok před plánovaným termínem řádných voleb. Důvodem podle Erdogana je, že Turecko potřebuje silnější vládu, aby lépe čelilo ekonomickým výzvám a hrozbám plynoucím z války v Sýrii. Bude-li chtít vyhrát Erdogan v prvním kole, potřebuje více než 50 procent hlasů, předvolební průzkumy však naznačují, že se druhé kolo pravděpodobně konat bude, pokud se tak stane, tak proběhne 8. července.

 

Zdroj: ČTK

Erdogan zahájil kampaň Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Trump podpořil právo na držení zbraní

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump se v projevu v texaském Dallasu důrazně přihlásil ke druhému dodatku americké ústavy, který garantuje Američanům právo držet zbraň. V p…

  2. V USA prudce roste počet ruských žadatelů o azyl

    Společnost ·

    O azyl ve Spojených státech požádalo loni rekordní množství Rusů, informovala o tom na svých webových stránkách rozhlasová stanice Rádio Svoboda. Americké úřady podle …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.