Erdogan vyzývá svět k uznání Jeruzaléma za hlavní město Palestiny

Turecká hlava státu Recep Tayyip Erdogan ve středu v rámci summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti k uznání Jeruzaléma za hlavní město Palestiny. Informaci přinesla agentura Reuters. Turecký prezident tak reagoval na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se minulý týden rozhodl uznat Jeruzalém za metropoli Izraele.

Erdgogan v úvodním projevu na mimořádném zasedání Organizace islámské spolupráce (OIC) v Istanbulu řekl, že rozhodnutí USA je odměnou za izraelské „teroristické činy“. Erdogan zdůraznil, že Izrael je okupačním a teroristickým státem.

Změnu statusu Jeruzaléma, který nebyl z mezinárodněpolitického hlediska dořešen, a to v neprospěch Palestinců, označil Erdogan za překročení nejzazší meze, za kterou muslimské státy nemíní ustoupit. Proto vyzval USA, aby zvrátily svoje „nelegální a provokativní rozhodnutí“.

Erdogan rovněž řekl, že je nezbytné urychlit proces zařazení palestinské autonomie do všech mezinárodních smluv.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který ovládá palestinská území na Západním břehu Jordánu, na konferenci prohlásil, že „celý svět“ odmítá Trumpův krok.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Erdogan vyzývá svět k uznání Jeruzaléma za hlavní město Palestiny Foto: Orlok / Shutterstock.com: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

  1. Americké akcie dosáhly rekordního maxima

    Byznys ·

    Americké akcie se ve středu dostaly na nová rekordní maxima. V jejich růstu jim napomohly bankovní společnosti. Peněžní ústavy těžily z očekávaného vzestupu úrokových …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.