Erdogan si stěžoval Macronovi na přístup EU k Turecku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si v pátečním telefonickém rozhovoru stěžoval svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi na kritický přístup Evropské unie k Ankaře. Informovala o tom v noci na dnešek Erdoganova prezidentská kancelář, podle níž kritika Západu je neopodstatněná.

Brusel kritizuje tureckou ofenzívu v severní Sýrii, která pokračuje navzdory rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující dodržování příměří na celém území Sýrie, kromě bojišť s Islámským státem a skupinami napojenými na Al-Káidu.

Unie odsuzuje také snahu Turecka zabránit mezinárodně uznávané vládě kyperských Řeků v těžbě zemního plynu ve Středomoří a kritizovala i věznění dvou řeckých vojáků zadržených na turecké straně společných hranic s Řeckem.

Rozpory EU a Turecka ohrožují kladné vyústění jejich společného summitu, které se má konat v pondělí v bulharské Varně. Premiér hostitelské země Bojko Borisov upozornil, že vrcholná schůzka "může být jednou z posledních možností navázat dialog".

 

Zdroj: ČTK

Erdogan si stěžoval Macronovi na přístup EU k Turecku Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Údajný stoupenec IS prý ve Francii zabil dva lidi

    Společnost ·

    Možná dva lidé přišli v pátek o život na jihu Francie, kde údajný stoupenec Islámského státu, ozbrojený i granáty, zajal v jednom supermarketu několik rukojmích. Uvedl…

  2. v roce 2016 žilo na území Česka 493 400 cizinců

    Společnost ·

    V Česku ke konci roku 2016 pobývalo 493 400 cizinců. Šlo o největší počet od roku 1993. Proti roku 2015 se jejich počet zvýšil o 28 700. Informaci ve čtvrtek oznámil Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.