„Erdogan nemá po volbách žádnou motivaci přestat s autoritativními tendencemi,“ říká T. Kaválek

Předčasné parlamentní volby v Turecku o víkendu vyhrála vládní Strana spravedlnosti a rozvoje AKP. Strana, kterou vede turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, získala většinu v parlamentu a sestaví jednobarevnou vládu. Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Tomáše Kaválka Erdoganovi konečný výsledek 49,4 % hlasů dodává přesvědčení k tomu, aby pokračoval v autoritativních tendencích jako je potlačování svobody slova nebo potlačování opozice.

Erdoganův volební triumf podle Kaválka vzešel z jeho taktiky vyvolávání obav z Kurdů. Prokurdská Lidová demokratická strana HDP si totiž oproti červnovým volbám pohoršila a do parlamentu se dostala jen těsně. „Erdoganovi vyhráli volby nacionalisté, kteří znovu volili AKP. Zatímco ve volbách v roce 2011 i před tím měla AKP mnohem větší úspěch na jihovýchodě země, protože byla vstřícná vůči Kurdům, tak teď v červnových volbách se jí to nepovedlo. Erdogan a AKP změnili strategii a hrají právě na nacionalistickou notu,“ řekl na rádiu Zet Kaválek.

Poté, co Erdogan s AKP sestaví jednobarevnou vládu, bude podle Kaválka usilovat o změnu ústavy a nastolení prezidentského vládního systému. Neexistuje totiž žádný důvod, proč by měl přestat se svými autoritativními tendencemi. „Bohužel pro Turecko a pro opozici,“ podotkl Kaválek.

I tak by ale Erdogan potřeboval ke změně ústavních zákonů přeběhlíky z jiných stran. K samostatnému schválení ústavní změny chybí prezidentově straně 60 křesel. AKP ale může prosadit změnu pomocí referenda, k jehož vyhlášení jí chybí jen 14 křesel. „Je ale potřeba říci, že všechny ostatní strany nejsou moc nakloněny té Erdoganově prezidentské ambici,“ vysvětlil Kaválek.

 

Celý rozhovor s Tomášem Kaválkem o předčasných parlamentních volbách v Turecku si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Erdogan nemá po volbách žádnou motivaci přestat s autoritativními tendencemi,“ říká T. Kaválek Foto: Recep Tayyip ERDOGAN; Zdroj: ČTK/AP/Hussein Malla

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.