Erdogan naznačil možnost změny ústavy; po puči skončilo ve vazbě přes 10 tisíc lidí

Pokud naleznou turecké politické strany shodu, může dojít k omezeným změnám v turecké ústavě. V rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters to uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten dále uvedl, že případnému prodloužení výjimečného stavu, který ve čtvrtek schválil parlament kvůli pokusu o státní převrat, nestojí nic v cestě. V souvislosti se zmařeným pokusem o puč z minulého týdne podle prezidenta ve vazbě skončilo už 10.400 lidí. Dalších 4060 policie zatkla, a to včetně 103 armádních generálů.

Prezident v rozhovoru přiznal, že před pokusem o puč selhaly tajné služby. Armáda, kterou výrazně postihly vládní čistky, Ankara podle něj urychleně doplní „novou krví“. Pokus o nový puč se totiž nedá vyloučit, nebude ale snadné jej zahájit, neboť úřady jsou nyní „více ve střehu“.

Hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan označuje za strůjce neúspěšného převratu, bude Turecko považovat za „další separatistickou teroristickou organizaci“. Gülen, který dlouhodobě žije v USA, jakýkoli podíl na zmařeném puči odmítl a naznačil, že jej mohl zinscenovat sám turecký prezident, aby si upevnil moc v zemi.

Počet obětí pokusu o převrat z minulého týdne podle Erdogana stoupl na 246. Do bilance nezapočítal mrtvé na straně pučistů. Dosavadní bilance hovořila o 232 mrtvých, mezi nimiž je přes dvě stě civilistů. Počet zraněných je 2185, uvedl prezident.

Erdogan v rozhovoru s Reuters rovněž kritizoval rozhodnutí mezinárodní agentury Standard & Poor's snížit úvěrový rating Turecka po zmařeném puči. Označil to za „politické rozhodnutí“. Agentura podle něj „byla na straně puče, nikoliv demokracie“.

Ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro sousedskou politiku Johannes Hahn Turecko vyzvali, aby během výjimečného stavu respektovalo právní stát a svobody. Čistky v justici, armádě a školství, které se dotkly už asi šesti desítek tisíc lidí, označili za „nepřijatelné“.

K dodržování lidských práv v Turecku vyzval také generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Vyjádřil také naději, že Ankara bude během zavádění opatření v souvislosti s výjimečným stavem postupovat „transparentně“.

Viceprezident USA Joe Biden v telefonickém rozhovoru s premiérem Binalim Yildirimem vyjádřil „neoblomnou podporu (Spojených států) turecké demokracii“. Vyzval ale zároveň k tomu, aby vyšetřování zmařeného pokusu o vojenský převrat probíhalo v souladu se zásadami právního státu.

 

 

Zdroj: ČTK

Erdogan naznačil možnost změny ústavy; po puči skončilo ve vazbě přes 10 tisíc lidí Foto: Recep Tayyip ERDOGAN; Zdroj: Orlok / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.