EPH vstupuje do firmy Slovenské elektrárne, první etapu má za sebou

Energetický a průmyslový holding (EPH) prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Slovakia BV ve čtvrtek uzavřel první fázi svého vstupu do společnosti Slovenské elektrárne, která je největším výrobcem elektřiny na Slovensku. Zároveň byl na mimořádné valné hromadě SE novým předsedou představenstva podniku zvolen Bohumil Kratochvíl. Informovaly o tom EPH, SE a italský koncern Enel, který dosud SE ovládal.

EP Slovakia se stává 50procentním akcionářem společnosti Slovak Power Holding BV (HoldCo), který drží 66 procent akcií SE. Zbylý podíl ve HoldCo zatím zůstává ve vlastnictví skupiny Enel.

Základní cena transakce za zmiňovaný poloviční podíl v HoldCo byla stanovena na 375 milionů eur (10,1 miliardy korun). Z toho částka 150 milionů eur (čtyři miliardy korun) je zaplacena v rámci této první transakce. Zmiňovaná základní cena se podle oznámení EPH a SE může změnit v závislosti například na nákladech na dokončení dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce, provozních parametrech obou bloků a cenách elektřiny na Slovensku.

Po dokončení a spuštění rozestavených bloků elektrárny v Mochovcích bude mít EPH opci na podíl Enelu v HoldCo. Slovensko v minulosti uzavřelo s Enelem memorandum, ke kterému přistoupil i EPH a na jehož základě podle dřívějšího vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica má Slovensko předkupní právo na 17 procent akcií SE. Pokud ho Bratislava využije, získá slovenská vláda kontrolu nad podnikem SE, ve kterém nyní drží 34 procent akcií.

Vstup EPH do společnosti Slovenské elektrárne dříve v tomto týdnu odsouhlasila Evropská komise. EPH, kterou ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, loni v prosinci podepsala dohodu o koupi dvoutřetinového podílu v SE od Enelu. Celková hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard Kč).

Současně se vstupem EPH do SE se uskutečnila mimořádná valná hromada slovenského výrobce elektřiny, na níž byl Kratochvíl zvolen předsedou představenstva a také jmenován generálním ředitele SE. V obou funkcích nahradil Nicolu Cotugna. Akcionáři SE rozhodli také o dalších nových členech představenstva a dozorčí rady SE.

 

 

Zdroj: ČTK

EPH vstupuje do firmy Slovenské elektrárne, první etapu má za sebou Foto: shutterstock.com - Jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice

reklama

Další články

  1. Apple prodal svůj miliardtý iPhone

    Byznys ·

    Americká technologická společnost Apple ve středu oznámila, že dosáhla hranice miliardy prodaných chytrých telefonů iPhone. Tedy devět let poté, co šel produkt poprvé …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.