Enel prodává podíl ve Slovenských elektrárnách, zájem má ČEZ i EPH

Italská elektrárenská společnost Enel chce prodat svůj většinový podíl ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE). Zájem už vyjádřili čtyři uchazeči, mezi nimi i dvě české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH). Dalšími zájemci jsou finská společnost Fortum a konsorcium slovenské rafinerie Slovnaft z maďarské skupiny MOL a maďarského státního energetického podniku MVM Group. Informovala o tom agentura Reuters.  

Enel vlastní ve Slovenských elektrárnách 66 procent akcií v hodnotě přes tři miliardy eur (82 miliard korun). Svůj podíl chce prodat, aby snížil zadluženost. Podle zdrojů obeznámených s podmínkami transakce Enel očekává závazné nabídky od uchazečů už v dubnu. Konečná hodnota transakce bude podle zdroje záviset na vyřešení otázek kolem dokončení jaderné elektrárny Mochovce. Společnost Enel zprávu o prodeji podílu ve Slovenských elektrárnách zatím nekomentovala.

Zbylý podíl ve Slovenských elektrárnách kontroluje slovenská vláda. Její představitelé se v minulosti zmiňovali o možnosti zvýšit v podniku podíl státu. Slovenská vláda v této věci ale zatím nerozhodla, proto Slovensko nefiguruje mezi zájemci o koupi podílu Enelu.

 

 

Zdroj: ČTK

Enel prodává podíl ve Slovenských elektrárnách, zájem má ČEZ i EPH Foto: ČTK/Koller Jan - Jaderná elektrárna Mochovce

reklama

Další články

  1. Mrazy v USA zpomalily růst trhu s novými vozy

    Byznys ·

    Americký automobilový trh v únoru zaznamenal zpomalení růstu prodeje z lednových 14 procent na 5,3 procenta, tedy na zhruba jeden a čtvrt milionu vozů. Může za to mraz…

  2. Energetické skupině ČEZ klesl zisk o třetinu

    Byznys ·

    Energetické skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o 36 procent na 22,4 miliardy korun. Tržby firmy se snížily o osm procent na 200,7 miliardy korun. Pokles cen p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.