Šíření vyděračského viru se zpomalilo, v Česku napadl na 300 počítačů

Šíření vyděračského počítačového programu WannaCry se během pondělí zpomalilo a žádné velké firmy či instituce nově nenahlásily škody. Podle Bílého domu ransomwere zasáhl až 300.000 počítačů ve 150 zemích světa. Ruská antivirová společnost Kaspersky oznámila, že je virus pod kontrolou. V České republice se program vyskytl přibližně u 300 uživatelů. Akcie firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost po útoku zesílily.

Útok zvaný ransomwere je program, který zpravidla vyžaduje zaplacení výkupného za zpřístupnění počítače. Tento virus se začal šířit v pátek. K nejcitelněji zasaženým se od té doby zařadili britský zdravotnický systém, automobilka Renault, ruské banky, společnost FedEx či univerzity v Řecku nebo Itálii.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert uvedl, že zasažení uživatelé na výkupném celkem zaplatili méně než 70.000 dolarů (1,7 milionu Kč). Základní částka požadovaná od jednoho uživatele je 300 dolarů. Nikdo z uživatelů, kteří útočníkům zaplatili výkupné, se podle Bosserta nedočkal obnovení svých dat v napadeném počítači.

Podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti napadl virus jen malou část důležité americké infrastruktury a nezpůsobil významnější výpadky. Zasažen nebyl žádný vládní úřad.

Společnost Kaspersky uvedla, že během pondělí byla hlášena jen asi šestina případů napadení ve srovnání s pátkem. „To dovoluje předpokládat, že kontrola procesu šíření byla nastolena,“ tvrdí firma ve sdělení, z něhož citovala ruská média.

V České republice byl výskyt viru zjištěn pouze výjimečně, podle antivirové firmy Eset nebyla napadena žádná významná instituce. Od pátku se WannaCry vyskytl u přibližně 300 uživatelů. Eset uvádí, že nejzasaženějšími zeměmi jsou Rusko, Tchaj-wan, Ukrajina a Indie.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že by si tajné služby měly uvědomit rizika zneužití softwaru, který samy vytvoří. Virus napadl vedle ruských bank například i servery ruského ministerstva vnitra. Útočníci při své akci využili hackerský nástroj, který vyvinula americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA), a který jí byl ukraden.

Masové šíření viru se podařilo zastavit britskému bezpečnostnímu výzkumníkovi, který listu Daily Mail řekl, že by se mu v budoucnu mohl za jeho počínání někdo chtít pomstít. Podle firmy Check Point Software Technologies se v pondělí objevila nová varianta WannaCry, kterou se však prý společnosti záhy povedlo zneškodnit.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Šíření vyděračského viru se zpomalilo, v Česku napadl na 300 počítačů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

    Společnost ·

    Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

  2. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

    Byznys ·

    Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.